Çin’in öncü markalarından Huawei, e-yuan projesine özel cüzdan hazırladı böylelikle e-yuanı olan kişiler direkt olarak Huawei ürünlerini satın alabilecekler.

Huawei yaptığı basın açıklamasında “Huawei Mate 40” telefon modelinin tanıtımını yaptı. Ayrıca The Block’un haberinde de yer alan bilgiye göre Çin’in kripto para projesi olan e-yuanı da destekleyeceği açıklandı. Paylaşılan bilgiler, Mate 40 modelinin içerisinde dijital yuan için özel olarak geliştirilmiş bir cüzdanın olacağını gösteriyor.

Huawei CEO’su Yu Chengdong’ın yaptığı açıklamaya göre Mate 40 kullanıcıları bu cüzdan sayesinde hem paralarını koruyacak hem de anonim kalabilecekler. Böylelikle Huawei şirketi sayesinde e-yuan kullanımı kolaylaşacak gibi görünüyor. Ayrıca e-yuana özel olarak yapılandırılan bu cüzdan insanlara offline bir şekilde de işlem yapma imkanı tanıyacak.

Huawei Mate 40 model telefon aslında ilk kripto para destekleyen akıllı telefon oldu. Ancak bu cihazın dijital para kullanıcılarına nasıl bir avantaj sağlayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Mate 40 kullanıcılarının sahip oldukları e-yuanları telefon içerisindeki cüzdanda saklayabilecekleri düşünülüyorken tuttukları parayı banka hesaplarına aktarabilecekler mi henüz bilinmiyor.

Çin Merkez Bankası e-yuanı ilk piyasaya sürdüğünde 50 bin vatandaşa dağıtıp insanlardan gelen geri dönüşleri değerlendirmişti. Ayrıca kripto para projesinin ne kadar kullanışlı olduğunu test etmek için benzin istasyonlarında da kullanılmasına izin vermişti. Economic Information Daily tarafından verilen bilgilere göre, Shenzhen’deki 11 benzin istasyonunda e-yuan ile ödeme yapıldığı açıklandı. Guangdong Petroleum tarafından yürütülen bu test çalışmasının zamanla daha fazla istasyona yayılması bekleniyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish