Çin hükümeti gelişmekte olan blockchain sektörüne rehberlik ederken Teknoloji devi Huawei, Çin’in yeni ulusal blockchain komitesine katılan birkaç büyük şirket arasında yer aldı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), Pazar günü akılda kalıcı bir başlık ile “Ulusal Blockchain ve Dağıtılmış Muhasebe Teknolojisi Standardizasyonu Teknik Komitesi’’ne katılan 71 şirket ve kamu kuruluşunun listesini yayınladı. Grup, dağıtılmış defter teknolojisi için endüstri standartlarını tartışmak ve belirlemek için kuruldu.

Huawei, Baidu, fintech şirketleri Tencent ve Ant Financial, e-ticaret devi JD.com ve bazı teknik üniversitelerden delegelerin olduğu komitede, ülkenin yükselen sektörü olan teknoloji devlerinin çoğunlukta olması sürpriz olmadı.

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) teknolojik araştırma ve dijital yuan girişimi ile ilgili çeşitli kolları ve

araba parçaları üreticisi Wan Xiang’ın yanısıra sigorta ve bankacılık dahil Ping An ve Qianhai Wezhong Bankası gibi diğer sektörler de oluşturulan komitede yer aldı.

Komiteye çok çeşitli endüstrilerin davet edilmesi, Çin’in “fırsatı yakalaması” gerektiğini ve Blockchain teknolojisini kullanarak tüm sektörlerde teknolojik yenilikleri yönlendirmesi gerektiğini söyleyen Xi Jinping’in onaylar niteliktedir.

Çin’ in dijital varlıklar konusundaki liderliğini ortaya koymaya çalışan MIIT tarafından kabul edilecek standartların diğer ülkeler ve pek çok endüstri kuruluşunu etkilemesi bekleniyor.

Huawei, Blockchain Yarışında Ön Sıralarda Yer Alıyor

Uzun zamandır Çin’ in Blockhain yarışında yükselişte olan Huawei, Facebook’ un geçen yaz Libra projesini hayata geçirmesinden sonra Çin’ in kendi dijital varlıklarını geliştirmesi konusunda çalışmalar yapması gerekitğini savunuyor. 2018 yılında, akıllı telefonlarla uyumlu ilk mobil kripto cüzdan uygulamalarının geliştiren firma aynı zamanda kullanıcıların kendi akıllı sözleşmelerini yazmasına olanak tanıyan bir hizmet olarak blockchain (BaaS) platformunu piyasaya sürdü.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafıdan oluşturulan bu komitede, odağı tamamen Blockchain olan girişimlerin yeterince yer almaması dikkat çekici. Komitede kendisine yer bulan girişimleriden biri de Aralık ayında Şanghay hükümetinden mali destek alan ölçeklendirme çözümleri geliştiren bir girişim şirketi olan Conflux olduğu görülüyor.

Kaynak: Bu içerik ‘’coindesk.com’’ sayfasında yayınlanan haberden çevrilmiştir. URL: https://www.coindesk.com/huawei-tencent-jd-com-among-big-names-on-chinas-new-blockchain-committee

tr_TRTurkish