IBM Korona Virüs salgını için verilen mücadeledeki eksikliklere yardımcı olmak için tasarlanmış bir tedarik zinciri çözümü olan Rapid Supplier Connevt’i  duyurdu.

Tedarik zincirine katılan alıcılar içerisinde New York hastaneleri ve sağlık hizmetleri sağlayıcılarının dışında çeşitli devlet kurumları da yer alıyor. Sağlık tedarik zincirinin bir parçası olmayan çok sayıdaki şirket şu anda salgın ile mücadelede sıklıkla kullanılan maske, önlük, siperlik gibi ekipman üretimine başladı. Talep tarafındaki şirketler ise bu üreticileri bulmak ve onlara güvenmek konusunda zorluk çekiyor. Blokchain teknolojisi de bu konuda alıcılar için devreye giriyor. Yeni çözüm Chainyard tarafından oluşturulup geliştirilen “Trust Your Supplier” blokzincirini kullanıyor. Tedarikçilerin bir kez kaydolduktan sonra bilgilerin izin verilen alıcılarla birden çok kez paylaşılmasına olanak sağlayan sistem ile tedarikçiler ve alıcılar büyük zaman kazanıyor. Salgın öncesinde de kullanılan bu sistem, Vodafone, Cisco, Lenovo, Nokia ve Schneider Electric gibi birçok büyük marka  tarafından tercih edilmekteydi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgın krizinin sebep olduğu sıkıntılar ile mücadele etmek adına birçok firma yeni, kalıcı çözümler üretmeye ve geliştirmeye çalışıyor. Fakat çözümlerin büyük çoğunluğu temas ile izleme ve bağışıklık kimlikleri üzerine ağırlık vermektedir.  Temas konusunda geliştirilen çözümlerin  gizlilik sorunun yarattığı endişe ile merkeziyetsiz olması talep ediliyor. AB parlamentosu da bunu talep eden organizasyonlardan biri konumunda. Pandemi ile verilen savaş devam ederken bir taraftan da gizlilik ve güvenlik konusundaki endişelerin ortadan kaldırılması  isteniyor. Blockchain teknolojisi de bu konuda güçlü bir alternatif yaratıyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish