Goldman Sachs ile Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın kripto para çıkarmayı planladıkları bildirildi.

ABD merkezli küresel yatırım bankacılığı devi olan Goldman Sachs’in yeni dijital varlıklar başkanı olan Mathew MecDermott; CNBC’ye verdiği demeçte şunları dile getirdi, “Kendi fiat dijital token’ımızı oluşturmanın ticari uygulanabilirliğini inceliyoruz.” McDemott, her şeyin dijitalleşmesi sağlanarak majör verimlilikler elde edileceğini, aynı zamanda borç ihracı, menkul kıymetleştirme ve kredi oluşumunun teknolojik ilerlemelerle iyileştirebileceğini belirtti. McDermott ayrıca ekibini de genişletiyor. Asya ve Avrupa’dan birçok ismi kadrosuna dahil etti. Bankanın CEO’su David Solomon da geçen yıl içerisinde tokenlaştırma konsepti üzerine kapsamlı bir araştırma yaptıklarını söylemişti.

Kripto para planına sahip olduğu ortaya çıkan diğer banka ise Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank. Ortaya atılan iddiaya göre Sberbank, ‘Sbercoin’ adı ile bir kripto para sunma hazırlığı içerisinde. Konuya yönelik gelişmeler, Rus haber organı Vedomosti’nin bildirdiği üzere, Sberbank yetkilisi Sergey Popov tarafından duyuruldu. Sberbank’ın üzerinde çalıştığı kripto paranın rubleye bağlanacağı söylendi dolayısıyla bu bir stabil kripto para olacak.

Sberbank’ın 2007’den beri CEO’luğunu yapan German Gref, Bitcoin’e yönelik olumlu tutumu ile biliniyor. Gref, 2017’de yaptığı bir açıklamada kitlelerin Bitcoin ve dijital para birimlerini benimsemesinin göz ardı edilemeyeceğini belirterek “Sanal para birimleri Blockchain teknolojisinin doğal bir sonucudur. Onları yasaklayabiliriz; onları hoş karşılayabiliriz. İnsanları onlarla oynamamaya çağırmak moda oldu. Bu doğru değil. Onlar hayatımızın bir gerçeği.” demişti. Ayrıca; Sberbank, 2018 yılında müşterileri adına kripto para yatırımı yapmak üzere bir fon oluşturma yönünde adımlar atmıştı.

Leave a comment

tr_TRTurkish