İkinci el dolandırıcılığı blockzincir teknolojisiyle engellenmesi hedefleniyor. Araçların satın alma ve bakım geçmişi blockzincir tabanlı araç sertifikası yapılandırılacak.

Dünyanın önde gelen araç üreticilerinden BMW ve Ford gibi kar amacı gözetmeyen markaların içinde yer aldığı Mobility Open Blockchain Iniative girişimi (MOBI) blockzincir teknolojisini kullanmaya başlıyor. MOBI ikinci el araç pazarlarında dolandırıcılık ile mücadele etmek için blockzincir teknolojisiyle araçlara kimlik tanımlayacak. Bu girişimle birlikte, MOBI’nin ikinci el araç tanımlama uygulaması olan “VID II“ kullanılacak ve araçların kayıt ve bakım geçmişi izlenilecek. Söz konusu uygulama Blockchain üzerindeki araç kaydı, şehirler ve ülkeler arasında önceden bağlantısı kesilmiş araç kayıt sistemlerinin güvenli, paylaşılan ve güvenilir bir defter kullanarak bağlanmasına izin verecek. Bakım izlenebilirliği, alıcılara, düzenleyicilere ve sigortacılara karşı korumalı bir geçmiş sunmakta. Böylece araç bilgilerinin değiştirilmesini engellenmektedir.

BMW ve Ford’un eş başkanlık yaptığı MOBI’nin VID II çalışma grubunu Honda, IBM, Hitachi America ve Quantstamp gibi büyük şirketler de destekliyor. VID II uygulaması grubun araç kimlik sertifikası için çeşitli yardımcı programları sunan VID I’in yapılandırıldığı bildirildi. MOBI CEO’su ve Kurucu Ortağı Tram Vo, konuyla ilgili uygulamanın güvenli bir dijital araç kimliği oluşturduğunu ifade etti. Kullanıma dayalı ulaşım hizmetlerinin tam otomatik bir ağ temeli oluşturduğunu söyledi. Yeni hareketin sorunsuz değer aktarımı için bu ağın, araçlardan, hizmetlerden, verilerden ve altyapıdan para kazanmak üzere trilyonlarca dolarlık yeni fırsatlar açacağını umuyoruz açıklamasında bulundu.

tr_TRTurkish