İngiliz müzayede evi olan Christie’s, Wikipedia temalı satışta Galler tarafından; Wikipedia’yı oluşturmak adına kullanılan ve 187.500 dolara satılan iMac, NFT ‘de yer aldı.

Ocak ayında 20. yıl dönümünü kutlayan ücretsiz İnternet ansiklopedisi Wikipedia; ilk değiştirilemez tokenini (NFT) açık artırma devi Christie’s müzayede evi aracılığıyla satarak tarih yazdı. 15 Aralık’ta Christie, doğrudan Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales’ten Wikipedia ile ilgili iki nesnenin  açık artırmasını tamamladı.

Vikipedi’nin Doğuşu başlıklı çevrim içi satışta; Wikipedia’nın 750.000 dolara satılan ilk düzenlemesinin NFT’si ve Galler tarafından oluşturulan Strawberry iMac 187.500 dolara satıldı.

NFT, Wikipedia kurucu ortağı 2001 yılında Wikipedia’da yayınlanan ve internet tarihinde benzersiz bir anı işaret eden ilk mesajı içeriyor. Galler, “Merhaba, Dünya!” sözcüklerinin olduğu 15 Ocak 2001’de siteyi başlattıktan sonra yazdığı cümle ile aynı şekilde.

Hayatta kalan en eski kaynak koduna dayalı olan NFT, 2001 yılında Wikipedia ana sayfasının düzenini korur. Ayrıca, NFT sayfa sahibinin sayfayı düzenlemesine izin vermekte. Orijinal durumuna geri dönmek için bir zamanlayıcı ile sıfırlanabilen bir özelliğe sahip.

Christie’nin kıdemli uzmanı Peter Klarnet; müzayede sonucunun koleksiyonerler arasında internet tarihine artan bir ilgi olduğunu belirtti. Müzayede evine göre; Wikipedia satış gelirlerinin bir kısmını Galler’in alternatif sosyal medya ağı pilot projesi WT.Social’ı destekleyecek. 

En ünlü müzayede evlerinden biri olan Christie’s, 2021’in başlarında; NFT endüstrisine geçerek Sanatçı Beeple tarafından şubat ayında ilk dijital sanat eserinin müzayedesini duyurdu. 

Beeple’ın NFT’si “Everydays, The First 5000 Days” mart ayında; 69 milyon dolardan fazla satarak dünyanın en pahalı NFT’lerinden birisi oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish