IMF yüksek kurul üyesi Kristalina Georgieva, dünyanın ekonomisini kurtarmak için eskisi gibi birleşmeliyiz dedi. Bu sebeple yeni Bretton Woods anlaşması yapılabilir!

ABD’de bir kasaba olan Bretton Woods’un dünya ekonomisi için yeri çok önemli. Bretton Woods, 2. Dünya Savaşı sürerken 1944 yılında çok büyük zarara uğrayan dünya ekonomisini iyileştirmek ve uluslararası ticaretin tekrardan başlaması için “Uluslararası Para Anlaşması” na ev sahipliği yapmıştır. Yapılan anlaşmaya katılan her ülkenin para biriminin değeri dolar esasında değerlendirilecekti. ABD doları da o dönem altına endeksli olduğu için anlaşmaya katılan ülkeler paralarını altına çevirebilecekti.

IMF yüksek kurul üyesi olan Georgieva, dünya ekonomisini iyileştirmek için yaptığı konuşmada çok zor günler geçirdiğimizi ve atlatabilmek için eskisi gibi tekrardan insana yatırım yapmalı ve doğru ekonomik politikaları seyretmeliyiz dedi. Ayrıca pandemiyle insanın, sağlığın ve iklim değişikliğinin önemini bir kez daha yaşayarak öğrendiğimizi vurgularken tüm bunlardan dolayı Bretton Woods gibi bir anlaşma yapılması gerektiğini savundu ve son 10 yılın iklimle ilgili felaketler faturasını  1.3 trilyon doları bulduğunu belirtti.

Ekonomik kriz Bitcoin’i nasıl etkileyecek?

Bildiğiniz üzere Mart ayında bir kriz yaşayan Bitcoin daha sonra hızlıca toparlanmıştı. Herhangi bir ülkesi ya da merkez bankasına sahip olmayan Bitcoin’in siyasi gelişmelere karşı daha güçlü bir duruş sergileyeceği beklentisi mevcut. Ancak IMF’nin yaptığı açıklamaya göre yaşanan ekonomik kriz 2008’den daha zorlu ve devletlerin kriz politikaları sebebiyle Bitcoin fiyatında bir kırılmanın kaçınılmaz olacağı yönde.

tr_TRTurkish