IMF, kripto paralar hakkında geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalarda bulundu. Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi para birimleri hakkında tanımlamalar yapıldı. 

Geçtiğimiz günlerde IMF Monetary law (para hukuku) kapsamında CBDC’ler hakkında durum değerlendirme raporu yayımlandı. Bu rapora göre IMF, Bitcoin gibi kripto paraların hukuksal düzlemde bir ayrımı olduğunu netleştirdi. IMF tarafından yayımlanan “Legal Aspects of Central Bank Digital Currency: Central Bank and Monetary Law Considerations” raporuna göre, merkez bankası destekli dijital paranın (CBDC) monetary law kapsamında değerlendirmelerine yer verildi.

IMF’nin raporunda en çok dikkat çeken ise Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto paraların yasalar karşısında tanımlanması idi. KDV gibi yasalar kapsamında “para” olarak tanımlanan kripto varlıklar, bazı finansal yasalar karşısında ise asla para olarak tanımlanamayacağı belirtildi. IMF, resmi para birimi olarak ABD doları, Euro gibi para birimlerinin mevzuat ve yasalarla net olarak belirlendiğini ve kripto varlıklardan ayırt edilmesi gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Para Fonu Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi resmi olmayan kripto para birimlerini de yarı-para birimi (quasi-monetary) olarak konumlandırdı. Resmi para birimleri Bretton Woods sisteminin çöküşünden dolayı döviz piyasası kapsamında değerlendiriliyor. Ayrıca ekonomi politikaları tarafından da şekil aldığı IMF tarafından açıklandı. Tüm bu sebeplerden dolayı Monetary law, resmi para birimlerinin nasıl değerlendiğini gösteren bir yasadır.

CBDC’leri resmi para birimi olarak konumlandırmayan IMF, monetary law kapsamında yasal bir dayanak olmadığı için CBDC’lerin statüsünü belirlemenin şu anda uygun olmadığına karar verdi. Çünkü bir para biriminin resmi olarak tanımlanması için devlet veya merkez bankası tarafından ihraç edilmesi gerekir. Ayrıca kağıt para üzerinde bulunan değerle kabul edilmelidir. Hatta resmi para olarak işlenmesi ve ceza hukuki kapsamında korunuyor olması gibi bazı özellikleri olmalıdır.

CBDC’lerin yeni bir para birimi olması beklenmiyor sadece yeni bir para türü olduğunun altı çizildi.

tr_TRTurkish