Eski IMF baş ekonomisti Raghuram Rajan, Reuters Küresel Piyasalar Forum’unda gündem hakkında konuştu. Rajan, varlıkları FED için bir tehdit olarak nitelerken öte yanda iyi regüle edilmiş sabitkoin’ler başta olmak üzere potansiyel bir gelecekleri olduğunu belirtti.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) şirketlere yeşil yatırım konusunda zorlamada bulunmaması gerektiğini belirten Rajan; “Merkez Bankası’ndan “Sadece yeşil tahvilleri alın demesini beklemek, onun bir konu üzerindeki kendi fikrini dayatmasıdır. Bu da mâli problem demektir” şeklinde açıkla yaptı.

FED’in bu tür konulardansa siber güvenlik ve kripto para tehditlerine karşı önlemler alması gerektiğini belirtti. Tecrübeli ekonomist bu konudaki düşüncelerini şu sözlerle ifadeleri etti; “Merkez bankaları odak noktalarını finansal istikrar, siber güvenlik ve kripto paralar gibi tehditlere yöneltmelidir. Kripto paraların geleceği olduğunu düşünüyorum. Özellikle iyi regüle edilmiş sabitkoin’lerin… Ancak sabitkoin’leri destekleyen temellerin, zor zamanlarda oluşan ve tüm varlıkların değerlerini artıran parasal genişleme dışında neler olduğu hala net değil. 

Şunu da belirtmek gerekir, dünyanın sonu geldiğinde bile kripto paralar son çareniz olmaz. Yine de, uygun kullanım alanları olduğunda ben kripto paraların değerleri hakkında çok daha güvenli yorumlar yapabilirim. Bunlar özellikle sınırötesi işlemleri de içeren ödemeler konusunda olmalıdır.”

Ayrıca Eski IMF baş ekonomisti, ABD’de uzun süredir tartışılan enflasyon etkilerinin geçici olacağını düşünüyor. Ancak ürün fiyatlarının da beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini öngörüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish