ING ekonomisti tarafından yapılan değerlendirmede, halving işlemini geride bırakan Bitcoin’in fiyatında yükselme garantisi yok. Bitcoin (BTC) ağında 11 Mayıs akşamı gerçekleşen üçüncü blok ödülü yarılanması işleminin sonrasında birçok uzman, fiyatlarda yükselme olmasını beklerken farklı görüşe  sahip isimler de bulunmakta.  ING Dijital Finans Ekonomisti Carlo Cocuzzo, kripto para yatırımcılarına uyarıda bulunarak, yarılanma işlemi sonrası Bitcoin fiyatının yükselmesinin kesin olmadığını söyledi. 13 Mayıs tarihinde Spotify üzerinden yayınlanan ING’nin “ Dijital Para Birimleri” podcast’inde konuşan deneyimli ekonomist Cocuzzo, Bitcoin’in geleneksel para birimleri ile kıyaslanarak hatalı bir yol izlendiğini ifade etti. Bitcoin’in “yatırım varlığı” olduğunu kısmen de olsa kabul eden Cocuzzo, fiyatının yükseliş yakaladığı düşüncesine şüphe ile yaklaştığını belirtti.

Bitcoin Halving’deki Her İşlem Fiyata Olumlu Yansıdı

Analizler sonucu, Bitcoin ağında yaşanan daha önceki iki blok ödül yarılanmasının orta ve uzun vadede fiyata olumlu yansımalar yaptığını gösteriyor.  Ana akım ve sosyal medyada birçok uzman Bitcoin’in halving süreci sonrasında fiyat artışı yakalayacağını, astronomik seviyelere ulaşacağını ileri sürmüştü.   

Girişimci Tim Draper da aynı fikre destek vererek “Bitcoin 250.000 dolara ulaşmazsa çiğ yumurta yerim” demişti.

ING Ekonomisti Carlo Cocuzzo, “Bitcoin’in aşağı yukarı dört senede bir gerçekleşen blok ödül yarılanması işleminin fiyatta yukarı yönlü hareket garantisi sunmadığını” söyledi. Kripto para biriminin toplam 21 milyon adet arza sahip olmasının daha yüksek fiyat hedeflerine ulaşması yönünde engel olduğunu savundu.

“Bitcoin halving zaten fiyatlandı” iddiası

Madencilerin maliyeti düşürmek adına elektrik servis sağlayıcıları ile anlaşmalar gerçekleştirerek yaklaşık 12 aydır halving’e hazırlık yaptıkları biliniyor. Bu kapsamda Cocuzzo, Bitcoin fiyatında ani artış beklemek için sebep olmadığını söyledi. Bitcoin halving işleminin çoktan fiyatlandığını belirten farklı yatırımcılar da var. Yüklü yatırımları ile tanınan Bitcoin balinası Joe007, yaptığı açıklamasında BTC’nin yarılanma olayından önce zaten fiyatlandığını öne sürdü. Kripto para piyasasının geçmişine bakıldığında ise, halving sürecinde değil, halving sonrası fiyatlarda belirgin değişiklik olduğu gözüküyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish