İngiliz Polis Teşkilatı; 180 milyon sterlin değerinde kripto para ele geçirdiklerini açıkladı. Ayrıca bunun ülkenin en büyük kripto para operasyonu olduğunu belirtti.

İngiliz polisinin mali suçlarla mücadeleden sorumlu ekibi devam etmekte olan soruşturmada 2.1 milyar lirayı aşan değerde kripto para elde edildiğini söyledi. Bu tutarda Haziran ayının sonunda düzenlenen 114 milyon sterlinlik kripto operasyonunun 18 katından fazla. Dünyada ise en büyük kripto para operasyonu oldu. 

Polis teşkilatının açıklamalarına göre gelirlerini akladığı şüphesiyle 24 Haziran’da tutuklanan daha sonra kefaletle serbest bırakılan 39 yaşındaki şüpheli kadının; 180 milyon sterlinlik operasyon ile bağlantılı olabileceği düşüncesiyle 10 Temmuz günü yeniden görüşüldüğünü açıkladı. 

Dedektif Joe Ryan, bu soruşturmanın geçen ay düzenlenen; 114 milyon sterlinlik operasyondan beri devam ettiğini açıkladı. Operasyonun karmaşık ve geniş kapsamlı olduğunu belirtti. Komiser Asistan Yardımcısı Graham McNulty, operasyonla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Suç gelirleri birçok farklı şekilde aklanıyor. Suç dünyasında nakit paranın krallığı sürse de; dijital platformlar geliştirdikçe organize suç örgütlerinin kirli paralarını aklamak için kripto para da kullandığını saptadık. Bundan birkaç yıl öncesine kadar alışılmamış bir durumdu ama artık bu alanda çalışan iyi eğitimli memurlarımız ve özel birimlerimiz var.” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish