Softbank’ın çektiği fonlama turunda 680 milyon dolarlık yatırım alan futbol tabanlı NFT platformu Sorare’yle ilgili İngiltere soruşturma başlattı. 

Son dönemin büyüyen NFT platformlarından Sorare, İngiltere Kumar Komisyonu tarafından mercek altına alındı. Komisyonun tüketici bilgilendirme mektubunda; Sorare’nin lisanslı operatörün uyması gereken kumar regülasyonlarının dışında çalıştığı belirtildi. Ayrıca kullanıcılara platform üzerinde işlem yapıp yapmama konusunda dikkatli olmaları tavsiye edildi. 

Tüketiciyi uyardıkları metinde ayrıca Sorare’nin bir kumar lisansına sahip olup olmaması gerektiği ve sunduğu hizmetlerin de kumar kategorisine alınıp alınmaması gerektiğinin de araştırıldığı belirtildi. Sorare’nin herhangi bahis ya da kumar hizmeti bulunmuyor. Ancak komisyon, dijital futbolcu kartlarının spekülatif yönünün olduğunu ve futbolcu performansına göre bu kartların değerlerinin değişmesinden dolayı işlemler kumar kategorisine girebiliyor.

Konuyla ilgili Fransız merkezli şirket ise, Sorare’nin sunduğu hizmetlerin, kumarın hiçbir çeşidine girmediği belirtti. “Regüle edilmiş bir kumar hizmeti sunmadığımıza eminiz. Şirketin kuruluşundan bu yana, bu konuyu avukatlarımızla birçok kez konuştuk. Ancak kanuni otoritelerle her zaman birlikte çalışmaya hazırız.” şeklinde açıklama yaptılar.

Yatırımcıları arasında eski futbolculardan Rio Ferdinand ve Oliver Bierhoff var. Hala faal olarak futbol oynayan Antoine Griezmann, Gerrard Pique ve Cesar Azpilicueta ile Reddit kurucusu Alex Ohanian’ın da yer alıyor. Sorare, eylül ayında tam 680 milyon dolarlık yatırım almış ve piyasa değerini 4.3 milyar dolara yükseltmiştir.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish