İngiltere, son günlerde kripto paralar hakkında sert yaptırımları ile gündemden düşmüyor. Şimdi de bazı bankalara kripto para fon göndermeyi zorlaştırdılar. Söz konusu zorlaştırmaya sebep olarak mali suçlar gösteriliyor.

İngiltere,  kripto para ve türevlerini yasaklamasıyla anılmaya başladı. Otobüs ve metro duraklarında kripto para borsalarının reklamları dahi kaldırılan ülkede bazı bankalar da para gönderme işlemlerini tamamen durdurma kararı aldı. Hatta dünyanın en büyük borsalarından Bybit de İngiltere’de hizmet vermeyi bıraktı. 

The Telegraph’a göre Barclays, Monzo ve Starling gibi bilinen bankalar da yasaklama getiren bankalar arasında. Binance gibi büyük borsalar da dahil olmak üzere kripto para platformlarına para göndermeyi zorlaştırıyor. Burada en sert önlemi alan da çevrim içi bankacılık kurumu Starling… Bankanın tüm transferleri durduğu belirtiliyor.

Starling’den konuyla ilgili açıklamada ise kurumların ve politikacıların gösterdiği ortak sebep öne sürüldü. Yüksek seviyede finansal suç şüphesi nedeniyle ödemelerin durdurulduğu açıklandı. Bir banka sözcüsü de bunun geçici bir önlem olduğunu belirtti.

Kullanıcılar, bu engellemelere karşı Twitter ve Reddit başta olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında tepki gösterdi. Barclays bankası müşterisi olduğunu belirten bir kullanıcı; ödeme işlemini onaylatmak için iki kez 90’ar dakikalık telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, ancak bu şekilde ödemesinin kabul edildiğini belirtti. Monzo müşterisi ise SwissBorg borsasına para gönderme işlemlerinin durdurulduğunun kendisine aktarıldığını ve transfer işlemini yapamadığını belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish