İngiltere Hazine Şansölyesi Rishi Sunak, yaptığı açıklama ile merkez bankası destekli dijital paralar ve sabitkoin ile ilgili araştırmaların devam ettiğini duyurdu. Finansal hizmetlerde şeffaflığı ve rekabetçiliği arttırmak için hazinenin planlarının Birleşik Krallık’ta finansal hizmetlere bir dinamizim getireceği savunuldu.

9 Kasım’da yapılan açıklamada dijital paraların yanı sıra Birleşik Krallık finans sektörü ile ilgili diğer hedefler ile ilgili öneriler de yer aldı. Sunak açıklamasında dijital para ve sabitkoin gibi teknolojilerin finans dünyasına getireceği yeniliklerden ve maliyet avantajından bahsetti.

Yapılan açıklamada İngiltere’nin finans piyasalarının cazibesini arttırmak için yeni regülasyonlar ve teknolojiler üzerinde çalışıldığı duyuruldu. Avrupa Birliği’nin ardından Birleşik Krallık’ın finans piyasaları için yeni bir döneme geçtildiği ifadesi ise dikkat çekti. Şansölye Sunak, İngiltere piyasalarını finansal cazibe merkezi konumunu güçlendirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Cointelegraph’ta yayınlanan habere göre İngiltere Merkez Bankası ve hazine, merkez bankası destekli dijital paralar ile ilgili yoğun bir araştırma yürütüyor. Son dönemlerde oldukça popülerleşen dijital paralar artık merkez bankalarının da radarında. Geleneksel finans piyasaları bu teknolojik dönüşüme uyum sağlamaya başladı. Dijital paralar kullanıcılarına hız ve maliyet açısından çok büyük kolaylıklar sunuyor. Pek çok merkez bankası dijital paralara hazırlanıyor. Merkez bankası destekli dijital paraların ilk örneklerini yakın zamanda duymaya başlayabiliriz.

tr_TRTurkish