İngiltere Merkez Bankası, stablecoinlerle ilgili açıklama yaptı. Bu tür kripto paraların bankalara uygulanan regülasyonlardan etkilenmesi gerektiğini belirtti. 

İngiltere, son dönemde kripto paralar ve borsaları ile ilgili sert yaptırımlara imza attı. Şimdi de stablecoinler ile ilgili açıklama İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) geldi. Kurum, “Stablecoinler, finansal istikrarı etkileyecek şekilde büyüme yaşanırsa, banka mevduatları da bilinen ticari banka paralarıyla aynı standartlarda regüle edilmelidir.” şeklinde açıklama yaptı.

Açıklamada, Britanya bankalarında tutulan perakende yatırımcı mevduatlarının; 5’te 1’inin dijital para olarak yatırımcılarda durduğu varsayılarak bir senaryo ortaya koydu. Bu doğrultuda, “Muhtemel para çıkışı durumunda, ticari bankalar bilançolarını yeniden ayarlamak zorunda kalacaklardır. Bankaların fonlama giderlerindeki artışlar, kredi faizlerinde de yükselişe neden olabilir. Bu yüzden borç almak isteyen kişiler, bankacılık sektörünün dışındaki fırsatlara yönelmek isteyebilirler.”

BoE Başkanı Andrew Bailey de konuyla ilgili; “Stablecoin ödemelerindeki konumu ve ülkelerin CBDC’ler konusundaki hamleleri birçok tartışılması gereken konuyu ortaya çıkardı. Dijital paraların bu yeni formları söz konusu olduğunda, artık zor ve gerekli soruları sormalıyız.” şeklinde değerlendirme yaptı. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish