Çip üretiminde önde gelen isimlerden Intel’in Bitcoin madenciliği yapan Blockscale ASIC’lerini resmi olarak açıklamasının ardından sadece bir yıl geçti. Fakat firma bugün birinci nesil Blockscale 1000 serisi çiplerinin üretimini sona erdiğini açıkladı.

Çip üreticisi Intel, yaptığı bildiride, piyasaya sürülmesinden sadece bir yıl sonra Bitcoin madenciliği için üretilen seriyi sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

Bu haber dünyaca ünlü donanım inceleme sitesi Toms Hardware tarafından açıklandı. Intel’in açıklamasında, Blockscale ASIC’lerin sonlandırılmasının nedeni olarak şirketin IDM 2.0 operasyonlarına daha çok odaklanması anlamına geliyor.

Intel gelecekteki fırsatları değerlendirmeye istekli

Toms Hardware’e açıklamada bulunan şirket, Bitcoin ASIC işinden çıkıp çıkmama konusunda “Pazar fırsatlarını izlemeye devam ediyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Intel, gelecek Bitcoin madencilik ürünleriyle ilgili herhangi bir resmî açıklamada bulunmadı. Ayrıca, Blockscale ASIC açılış sayfaları şu anda etkin değil. Fakat Intel’in açıklaması, gelecekte olası fırsatları değerlendirmeye istekli olduğunu belirtiyor. Intel’in Bitcoin madenciliği çip pazarına girmesi, Bitcoin’in değerinin azaldığı zamana denk gelmişti. Buna istinaden Intel’in piyasadan çekilmesi Bitcoin’in yeniden yükselişe geçtiği bir zamana denk geliyor. Üstelik Bitcoin geçtiğimiz günler içerisinde bir yıldır ilk kez
30 bin dolar seviyesini aşmış durumda.

20 Ekim 2023’ten itibaren sipariş alınmayacak

Intel’in web sitesindeki bir yazıya göre, 20 Ekim’den sonra sipariş alınmayacak ve son ürünün en geç 20 Nisan 2024’e kadar sevk edilmesi planlanıyor. Bu arada Intel, Blockscale çipleri için neredeyse tüm açılış ve ürün sayfalarını web sitesinden kaldırdı.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish