Ocak ayında kripto para madenciliği endüstrisine gireceği ortaya çıkan yazılım şirketi Intel’in Bitcoin madencilik çipi, firma tarafından resmen duyuruldu. Bu yılın 3. çeyreğinden itibaren çipi satın alan şirketlere teslimatlar yapılmaya başlanacak.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Intel, yeni Bitcoin madencilik çipinin detaylarını dün yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Çipin madencilik firmalarının hash rate hedefleri ve sürdürülebilirlik konusunda büyük bir rol oynayacağı ifade ediliyor.

Intel’in Blok zinciri ve İş Geliştirme Çözümleri yöneticisi olan Jose Rios ise yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti;

“Intel Blockscale ASIC, Bitcoin madencilik şirketlerinin hem sürdürülebilirlik hem de hash rate ölçeklendirme hedeflerinde büyük bir rol oynayacak. Bunu önümüzdeki yıllarda net şekilde göreceğiz”

Sadece çip satışı var

Intel şirketi müşterilerine hazır bir madencilik makinesi yerine yalnızca çip satışı yapıyor. Bu durum sektörde fazla görülen bir tarz değil. Çipler genelde cihaz üreticileri tarafından geliştiriliyor ve madencilik firmalarına tamamiyle hazır madencilik makineleri teslim ediliyor. Ancak Intel sadece çip satışı yapacak. Teslimatlar ise en erken bu senenin 3. çeyreğinde başlayacak. .

Bitmain çipiyle neredeyse eşit

Rakamlara bakıldığında Intel’in yeni çıkan çipinin, şu anda piyasa lideri olan Bitmain makinelerindeki çiple çok yakın performans özelliklerine sahip olduğu görülmekte. 

Şu anda dünyada devam eden ekonomik kriz ve tedarik zincirlerindeki bozulmalardan ötürü ciddi bir çip krizi yaşanıyor. Uzmanlar ise Intel’in yeni çip üretiminin, endüstriye değer katacağını düşünüyor.

Jack Dorsey’nin Block’u da Var

Intel’in yeni çipinin alıcıları arasında ise birçok dev şirket de yer alıyor. Jack Dorsey’nin kurucusu ve CEO’su olduğu Block şirketi, Argo Blockchain, Hive Blockchain ve GRIID Infrastructure, bu şirketlerin en bilinenleri konumunda…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish