İran Menkul Kıymet ve Borsa Kurumu Başkanı Dehghan Dehnavi, meclisten kripto para kullanımında yaşanan sorunlar için destek istedi. Dehnavi hükümetin kripto paralar yüzünden döviz kaybettiğini ve önüne geçilmesini gerektiğini iddia etti.

Dehnavi, İslamî Şûra Meclisi’ni ekonomiye zarar vermesi sebebiyle kripto paralara karşı harekete geçilmesi konusunda uyardı. Cambridge Centre for Alternative Finance verilerine göre İran; bitcoin ağında en fazla hash oranına sahip olan altıncı ülke. Dehnavi, bazı şehirlerde kripto para madenciliği yüzünden elektrik kesintisi yaşandığını iddia etti.

İran Menkul Kıymet ve Borsa Kurumu Başkanı Dehnavi; hızla yaygınlaşan kripto para kullanımının yerel sektör üstünde etkilerinin olduğunu söyledi. Trend haber ajansına göre kripto paralar döviz kaybına yol açıyor. Dehnavi, “Potansiyel riskleri azaltmak için her şeyi denemeliyiz. Bu nedenle meclis kripto para konusunda çözüm bulmalı.” dedi. İran’da uygulanan yaptırımlar nedeniyle yurt dışına yönelik çalışma yapan bazı vatandaşlar kripto para ile ödeme alıyor.

tr_TRTurkish