İran uluslararası ticaret işlemlerinde, kripto para kullanımına olumlu baktığını açıkladı. İran Merkez Bankası (CBI) ve Ticaret Bakanlığı’nın, CBI’ın ödeme platformunu kullanacağı konuşuluyor. İşletmelerin kripto para birimlerini kullanmalarını sağlayacak bir ticaret sistemine bağlanması için bir anlaşma olacak.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret bakan yardımcısı Alirıza Peyman-Pak konu hakkında;

Yeni ödeme mekanizmasının kısa süre içerisinde tanımlanmasını bekliyoruz, dedi. Ayrıca ithalatçılara ve ihracatçılara kripto para birimleri kullanmaları için yeni fırsatlar sağlanması gerektiğini de ekledi.

Peyman-Pak kripto paranın ekonomik ve ticari katkılarının görmezden gelinmemesi gerektiğini düşünüyor. Yaptığı açıklamanın devamında; İran hükümeti’nin, kripto para birimlerinin uluslararası ticarette kullanılmasını sağlamayı planladığını belirtti. Büyük ekonomik aktörlerin de bu kripto paraları kullanabileceği sistemin; yatırımcıların kredi kullanıp kripto para elde etmelerini sağlayacağını da ekledi. Böylece ekonomik aktörlerin rahatlıkla ve yaygın olarak kripto para piyasasını kullanmaları bekleniyor.

İran’da kripto para piyasasının genel işleyişi hakkında bir düzenleme bulunmuyor. Ülkede kripto paralar hakkında belirli ve uygun kuralların olmaması durumuna rağmen çok sayıda İranlı, dijital paralara yatırım yapıyor.

İran’da faaliyet gösteren kripto para borsalarından Bitestan’ın CEO’su Hamed Mirzaei; ülkede tahmini 7 ila 12 milyon arasında kripto para yatırımı bulunduğunu söyledi. Ayrıca yeni çıkacak kararın da birçok İranlı’nın kripto paralara yönelmesine neden olacağını tahmin ediyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish