30 kripto para madencilik tesisi haziran ayında lisans aldı. İran’da Ulusal Vergi Dairesi, kripto para borsalarının vergilendirilmesi için kanun taslağı hazırladı. Ayrıca İran Vergi Dairesi, ilgili regülasyon kurumlarına da, daha rahat vergi toplanabilmesi için kripto para borsalarına kolaylık sağlamasını talep etti.

Kripto para borsalarından daha fazla vergi alınmasını istendiği için İran Vergi Dairesi INTA; konuyla ilgili olarak bir kanun taslağı sundu. Taslakta borsalar ayrıca yasallaştırıldı ve operasyonların azaltılması gerektiği belirtildi.

Kanun taslağının ilgili bölümünde ise şu ifadeler yer almakta; “Kripto para borsalarından vergi toplayabilmek için onları yasallaştırmak gereklidir. Lisanslı borsalara yapılan operasyonlar sınırlandırılmalıdır. Bu tür borsalar yapılan işlemleri de takip ettikleri için onlara karşı yapılan operasyonlar, ters etki yaratabilmekte ve karaborsa piyasası koşullarını yaratabilmektedir”

İran Vergi Dairesi (INTA)’ya göre borsalarda yapılan işlemler takip edilirse vergilendirme çok daha kolay yapılır; “Yasal olmuş, lisans almış borsaların kullanıcı kayıtlarını vermek istememesi durumunda cezai işlemler de uygulanabilmelidir. İşlem takibi ayesinde vergilendirme de kolay olacaktır”

INTA’nın ayrıca 3 çeşit vergi belirlediği belirtildi. Buna göre sermaye kazanç vergisi, taban fiyat vergisi ve meslekle ilgili olarak 3 farklı vergi türünden oluşmakta.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish