Kripto para madenciliği İran’dan ikinci darbe geldi. Geçtiğimiz mayıs ayında elektrik kesintileri sebebiyle ülkede madencilik faaliyetleri eylül ayına kadar sonlandırılmıştır. Şimdi ise aynı sebepten mart ayına kadar faaliyetlerini sürdüremeyecek.

Geçtiğimiz yıl İran, kripto para madencilerine lisans vererek kaçak madencilik faaliyetlerinin önüne geçmeye çalışan İran; çok fazla enerji tüketimi sebebiyle tasarruf yapma kararı aldı.bu karar ise kripto para madencilerine bir yılda iki kez darbe inmiş oldu.

İran devlet şebekesi yönetiminden sorumlu olan ve İran Enerji Endüstrisi sözcüsü konumundaki Mostafa Rajabi Mashhadi’nin yaptığı açıklamaya göre; devletten izni olan kripto para madencilik çiftlikleri faaliyetlerini sonlandırmak zorundalar.

Mashhadi’nin İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada; yasak 6 Mart tarihine kadar süreceğini ve bu sayede haneler için toplamda 209 megawatt’tan fazla tüketimin ortaya çıktığını söyledi.

Ayrıca Mashadi kaçak madencilik faaliyetlerine değindi. Mashadi, bu tür madencilerin genelde bireylerden oluştuğunu söyle. Öte yandan genel olarak evlerde ve büyük fabrika tarzı yerlerde yapıldığını ama devletinde bu alandaki operasyonlarının devam ettiğini belirtti. Sözcü, “Lisansı olmayan bu madenciler ülkedeki kripto para madenciliğinde en büyük paya sahipler ve 600 megawatt’lık enerji harcıyorlar” dedi.

Mashadi, yaz aylarında %60 daha fazla elektrik üretimi beklediklerini belirtti. Tasarruf planı çerçevesinde bazı bölgelerdeki sokak lambalarının da kapatılacağını açıkladı. 

İran’da fzl enerji tüketiminden dolayı Mayıs – Eylül ayları arasında madencilik faaliyetleri sonlandırılmıştı. Şimdi de bu yasaklamanın sebebi özellikle büyük şehirlerde sıkça yaşanan elektrik kesintileri.

Mayıs ayında Çin’de kripto para madenciliğini yasaklanmıştı. Hemen ardından birçok madencileri ABD, Rusya, Kazakistan ve İran gibi elektriğin ucuz olduğu ülkelere gitmişti. İran ve Kazakistan gibi ülkelerde de elektrik tüketimi ciddi oranda artmıştı.

Özellikle İran’da hanelerin günlük toplam yakıt ihtiyacı çok yüksek oranlara ulaşmış durumda. Günde 800 milyon metreküp doğal gaz çıkarılırken; talep daha önce hiç görülmemiş bir rekor seviyeye ulaşarak  (günde) 570 metreküpe çıktı. Bu durumun da endüstriyel bölgelere verilen elektrikte kısıntısına sebep oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish