İran’da termik santraller Bitcoin madenciliği için hazırlık yapıyor.

Bitcoin madenciliğine katkısı olacak proje hazırlığında; santrallerde yedek olarak ortaya çıkan enerji madencilere aktarılacak.  

Iran’s Thermal Power Plant Holding Company (TPPH) başkanı Mohsen Tarztalab basına yaptığı açıklamada; üç termik santralinin üretilen yedek enerjilerini kripto para madenciliği için kullanmak hedefiyle bir ihale başlatılacak.  Ramin, Neka ve Shahid Montazeri santrallerinde gerekli ekipmanların kurulduğu ve açık arttırma belgelerinin de yakında kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.  Ayrıca; santrallerin madenciliğe el atmasını engel teşkil eden yasağın Temmuz ayında kalkmasıyla çalışmalara hız veren TPPH bu proje ile Bitcoin madencilerinin enerjiye özel olarak daha uygun fiyata ulaşacağını açıkladı. Tarztalap, bu hamlenin enerji sektöründe kâr elde etmenin en istikrarlı yollarından olduğunu da sözlerine ekledi.

İran’da 2020 Yılı Bitcoin Madencilerinin Lehineydi

2020 yılı İran’ da ki Bitcoin madenciliği için daha rahat bir yıl oldu. Yılın başında madencilik ile ilgili yasalardaki katı kurallar gevşetildi sonrasında kazançlardan belirli bir pay karşılığında binin üzerinde Bitcoin madencisine lisans verildi. İran, yaptığı bu hareketler ile Bitcoin madenciliğini sahiplenen, hoşgörüyle yaklaşan ülkelerden biri konumuna geldi.  Madencilere verilen lisanslar sayesinde hükümet hem madencilik hareketlerini kontrol altına alabilmeyi hem de madencilikten kazanılacak gelirlerle İran ekonomisini daha iyi duruma getirmeyi amaçlıyor. Ancak bu amaç doğrultusunda yapılan hamlelerden sonra BTC madencilerinin faaliyetleri ülkenin güç ağında önemli derecede baskı yarattı ve bu gerçek yetkililer arasında endişe oluşmasına sebep oldu.

Hükümet, santrallerin madencilere enerji sağlanmasına imkan veren hareketle, ülkedeki enerji ağı üzerinde olan yükün hafiflemesini hedefliyor. İran Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan; “Centre for Alternative Finance” verilerine göre, dünya genelinde nisan ayından beri en yüksek hash oranına sahip 6. ülke konumunda bulunuyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish