ABD vergi toplama kurumu olan İç Gelir Servisi (IRS) Bitcoin yatırımcılarına kripto para kazançlarının doğru şekilde beyan edilmediğine yönelik vergi mektupları gönderdi.

ABD vergi toplama kurumu IRS’ın paylaştığı mektubun bir örneği kripto para yatırımcılarının ödemeleri gereken vergiyi hesaplayan yazılımın üreticisi CoinTracker tarafından paylaşıldı. Mektupta şu ifadeler yer aldı: “Sizin, sanal paralarla ilgili bir ya da daha fazla hesabınız olduğu bilgisine ulaştık. İçinde kripto paraların ve kripto olmayan sanal paraların da olduğu bu işlemlerin hepsini bildirmemiş olabilirsiniz.” Mektupta ayrıca yatırımcıların, bildirilmemiş veya eksik bildirilmiş işlemlerin kuruma aktarılmasını, bu talebe aksi yönde tepki verilmesi durumunda cezai yaptırımlara maruz kalınabileceği bilgisi verildi.

Üç Farklı Mektup Gönderildi

CoinTracker’ın vergi ve strateji yöneticisi olan Shehan Chandrasekera konuyla alakalı olarak paylaştığı tweet’te 6171 ve 6174-A mektuplarının bilgilendirme oranının daha fazla olduğunu ve yatırımcılara ne yapmaları gerektiği konusunu anlattığını belirtti. 6173 sayılı mektubun ise çok daha ciddi olduğunu ve kesinlikle bir yanıt gerektirdiğini dile getirdi.  

Yatırımcılardan Ne Talep Ediliyor?

IRS, ABD vergi mükelleflerinden “2020 yılı içerisinde herhangi bir zaman diliminde bir sanal para aldınız, sattınız, birine gönderdiniz ya da bu sanal paradan bir kâr elde ettiniz mi? Sorusuna cevap vermeleri talep ediliyor. Kurum geçen yıl vergi mükelleflerine benzer soruyu yöneltmiş fakat bu soru, yatırımcıların kendilerinin talep etmesi gereken bir formun üzerinde yazılı olarak kalmıştı.  Bu formu talep etmeyen veya ona ulaşamayan mükellefler de gerekli bilgileri isteyerek ya da istemeyerek kuruma ulaştıramamışlardı. Bu durumda soru direkt olarak kişilere mektup ile ulaştırıldı.  IRS’ın, kimin ne kadar kripto para ile işlem yaptığı veya yapıp yapmadığı bilgisine nasıl ulaştığı merak edilen konulardan biriydi. Konuya yönelik olarak CoinTracker kurucu ortağı Chandan Lodha yaptığı açıklamada mektubun ulaştığı kişilerin çoğunluğunun Coinbase borsasında işlem yapan kişiler olduğunu belirtti.

“Anonimliği kaldırmaya kalkacak kadar ileri gittiler”

Chandan Lodha ayrıca ABD hükumetinin, ülke dışındaki Bitstamp gibi borsalar ya da Chainanalysis, Coinbase Analytics ve Palantir gibi analiz yazılım şirketlerine de mahkeme celbi gönderdiğini belirterek, “Zincir üstü gizlilik coin’lerinin işlemlerini bile anonimlikten çıkaracak kadar ileri gittiler” dedi.

Leave a comment

tr_TRTurkish