Türkiye İş Bankası, Marco Polo platformu üzerinden blockchain ile yapılmış ilk canlı dış ticaret işlemi oluşturdu.

Perşembe günü İş Bankası tarafından yapılan duyuruda; Almanya ve Türkiye arasında blockchain tabanlı dış ticaret işlemi yapıldığı açıklandı. Blockchain kullanılarak dış ticaret ödemelerini garantili şekilde gerçekleştirilen ilk işlem oldu. Marco Polo, ilk olarak Mayıs 2020’de, daha sonra Kasım 2020’de iki farklı pilot işlem için banka tarafından kullanılmıştı

Şişecam, Kuraray GMBH’den yapacağı ithalat işlemi için akıllı sözleşme oluşturdu. İş Bankası, sözleşme onaylandıktan sonra ödeme yapma taahhüdü ile finansal garanti sağladı. Açıklamalara göre işlem, geleneksel yöntemlere karşın çok daha kısa süre içinde gerçekleşti.

R3 tarafından geliştirilen Marco Polo ağı, Corda adlı açık-kaynaklı blockchain platformunu kullanıyor. TradeIX öncülüğünde geliştirilen proje, bankalar ve kurumlar arasında yapılan ticari işlemlerde kullanılmaktadır. Blockchain’le yapılan işler, geleneksel iş modeline göre operasyonel iş yükünü ortadan kaldırdığı hatta şeffaflık, hız ve güven gibi avantajlar da sunmaktadır.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek; fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin yavaş yavaş ortadan kalktığını belirtti. Öte yandan verilerin erişilmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duyuluyor dedi. Genel Müdürü Hakan Aran ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada; “(Kripto paraların) arkasında bizleri büyüleyen dağıtık blockchain teknolojisi, lütfen gözlerimizi kamaştırıp kripto para konusundaki eksiklikleri ve riskleri görmemize engel olmasın.” demişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish