“Blokzincirle dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk Bankası oldu”

Türkiye İş Bankası, Blokzinciri teknolojisi sayesinde ilk pilot dış ticaret finansman işlemini yapan ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olmayı başardı.  27 Mayıs 2020 tarihinde yapılan işlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına yönelik bir iş birliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) yardımıyla; dış ticaret işlemlerinin finansmanı, yapılırken daha kolay ve sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Firmalar ticaret verilerini sürekli üst üste girmeden, işlemlerini güvenli, şeffaf, korunaklı ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirebiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisiyle tarafların bilgileri herkese dağıtılmamış oluyor.  Salt Banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor. 

“Blockchain teknolojisiyle müşterilerimizi dış ticarette daha kolay ve güvenli bir döneme taşıyoruz.”

Uluslararası ticaret işlemlerinde güvenlik, hız ve operasyonel verimliliğin artmasını sağlayacak bu teknolojinin, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için büyük bir devrim niteliğinde çözüm olduğunu dile getiren İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi:

 “İş Bankası olarak teknoloji alanında imza attığımız ilklerle müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunuyoruz. Şimdi de Blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve Blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın en geniş Blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk Bankası olarak, bu defa Blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi işleminde de ilk banka olma gururunu taşıyoruz.”

Marco Polo’nun Blockchain bazlı finansman platformunda ilk işlemi gerçekleştirmiş olmanın verdiği heyecanı yaşadıklarını söylen Şişecam CEO’su Görkem Elverici şunları dile getirdi: ”Topluluğumuz, müşterileri ve tedarikçileri dahil tüm ekosistemine en iyi hizmetler ve deneyimler yaşatmak için her türlü dijital çözümleri geliştirmeye ve kullanmaya devam etmektedir.”

Commerzbank, Ticari Ürün Yönetimi Başkanı Enno-Burghard Weitzel ise “Marco Polo’nun ödeme garantisi platformunda geçen yıl diğer bankalarla birçok pilot işlem gerçekleştirdikten sonra, bu defa çok daha geliştirilmiş versiyon üzerinde İş Bankası ile pilot işlem yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Üretim ortamına geçme yolunda teknik performansı test ettik ve müşterilerimiz ile iş akışlarını doğruladık” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

tr_TRTurkish