İslam Kalkınma Bankası Samsung destekli Blocko ile iş birliği yaptı.

İslam Kalkınma Bankası, Blockchain tabanlı bir kredi yönetim sistemi geliştirip uygulamaya koymayı planlıyor.  Suudi Arabistan İslam Kalkınma Bankası Grubu araştırma kolu, Blockchain tabanlı akıllı kredi yönetim sistemi geliştirmeyi hedefliyor.  Bankanın  İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (IRTI),  bu hedef istikametinde Samsung destekli Blockchain sağlayıcı Blocko  ile iş birliği yaptı. Ortaklık Blocko tarafından Nisan ayı içinde Orta Doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’da başlatılan E24P bölgesel konsorsiyumun bir parçası olarak kuruldu.

Teknik ve Ekonomik Handikapları Aşmak

İslam finans sektörünün 2022 senesine kadar 2 trilyon dolardan 3,78 trilyon dolar değere ulaşması bekleniyor. IRTI Genel Müdürü Dr. Sami Al Suwailem, “sektörün tam anlamıyla gelişmesini önleyen” bazı teknik ve ekonomik zorluklar olduğunu söyledi. Geleneksel finans kuruluşlarının tersine İslami bankalar kredilere faiz uygulamıyor ya da borcunu ödeyemeyenleri cezalandırmıyor. Fakat bunun yerine bağış için kullanılan gecikme ücreti uyguluyorlar. Farklı olarak bu yaklaşım, borcu olanların borçlarını ödeyebilmeleri için teşvikini ortadan kaldırdığı için bazı problemler oluşmasına neden oluyor. Buna ek olarak bu tarz bankalar, gecikme ücretlerini bağışlara etkili bir biçimde dağıtmak konusunda da zorluklar yaşıyorlar. E24P ve IRTI tarafından geliştirilen ve Aergo Hibrit Blockchain tabanlı olacak akıllı kredi yönetim sisteminin zamanında geri ödemeyi özendirmek adına bir mekanizma oluşturması bekleniyor.  Söz konusu mekanizma, kredi gecikmelerini kapsayan sigorta havuzlarına da otomatik olarak ücret sağlayacak.

Kredi Sistemi Daha Açık, Güvenli ve Şeffaf Olacak

Blockchain kredi sistemi, hem İslami bankalara hem de diğer finans kuruluşlarına kredi değerlendirmelerini daha güvenli ve şeffaf bir biçimde, ilgili tarafların gizliliğini ihlal etmeden gerçekleştirmede yardımcı olacak. E24P CEO’su Phil Zamani, sistemin bankalara “İslam finans dünyasına önemli bir etkide bulunma potansiyeli olan gerçekten eşsiz bir çözüm sunacağını” söyledi. Çözüm, kredi raporlama, kredi puanlama, kredi geçmişi ve kredi sigortası gibi diğer türlü kısıtlanan finans işlevlerini ekleyerek maliyet ve operasyon zorluklarını daha da azaltabilir.

Leave a comment

tr_TRTurkish