Sosyal medya fenomenlerinin kripto para kazançları ve yaptıkları reklamlar tüm dünyada tartışılan bir konuydu. Bu konuya ilişkin kısıtlama İspanya’dan geldi.

İspanya’nın resmi gazetesinde yayımlanan uygulama ile influencerlar bundan sonra yapacakları kripto para reklamları ve promosyonları için; İspanya Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’na bilgi vermek durumunda kalacaklar. Ayrıca yatırımların riskleri konusunda da takipçilerini uyarmak zorundalar.

Son dönemde Avrupa Birliği’nden beklenen kripto para düzenlemelerine net karar İspanya’dan geldi. Kripto reklamlarına bazı kısıtlamalar uygulanacak. Uygulamanın bir ay içinde uygulamaya geçilmesi bekleniyor. Bugün İspanya Resmi Gazetesi’nde yayımlanan uygulama AB yargı bölgesinde bir ilk olacak.

Ülkede 100 binden fazla takipçisi olanlar 10 gün önceden reklam içeriği hakkında komisyona haber verecek. Uyumsuzluk cezaları 300 bin euroya kadar çıkabilecek. Konu hakkında Menkul Kıymetler Piyasası başkanı Rodrigo Buenaventura yapılan açıklamada şunları ifade etti;

Bu kuralların, kripto paraların influencerlar aracılığıyla tanıtılırken regüle edilmesi konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayacağına inanıyorum. Bu kurallar olmasaydı influencerlar reklam yapmak isteyenlerin arka kapısı olarak kullanılacaktı. Birçok Avrupa Ülkesi bu konularda AB’nin bir kaç yıl daha karar almasını beklemek istemiyor. Diğer ülkeler de regülasyona neden olan reklam alanına müdahale etmeye hazırlanıyor.

Kasım ayında İspanyol futbolunun en önemli isimlerinden Andres Iniesta, twitter hesabı üzerinden Binance borsasının reklamını yapmıştı. Binance’ın web sitesinde işlem yaparken ki fotoğrafı üzerine ‘Binance ile kriptoya nasıl başlayacağımı öğreniyorum’ notunu düşmüştü.

Geçtiğimiz sene Fransa’da da maliye bakanlığı, bir devlet kurumuna kripto para reklamcılığını denetleme yetkisi verilmişti. Bunun üzerine ünlü bir Fransız televizyon yıldızı yaptığı paylaşım hakkında ceza aldı. Cezanın gerekçesi de kullanıcıların yanıltılmasıydı.

İngiltere’de de reklamlar yaz aylarından bu yana yasaklanmaya devam ediyor. Birçok afiş ve ilan kaldırılırken, web sitelerine de ceza verilmişti. Buradaki yaptırımlarda da belirtilen en önemli konu, kripto paraların risklerinden bahsedilmemesiydi.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish