Globes haberine göre İsrail Merkez Bankası, kendi geliştirdiği dijital merkez bankası parası (CBDC) projesini test ederken Ethereum blokzinciri kullandı.

Yerel haber organlarına göre İsrail Merkez Bankasına bağlı Bilgi Teknolojileri Ekibi; Ethereum altyapısı ile dijital şekeli temsil eden token ürettiklerini açıkladı. Söz konusu hayali dijital şekellerin, farklı dijital cüzdanlar arasında transfer edilerek test edildiğini belirtti. İsrail Merkez Bankası, Ethereum altyapısını kullandıklarına dair bir açıklama yapmadı. Ancak ekonomik, kurumsal, hukuki ve teknolojik yanlarının incelendiği aktarıldı.

Son olarak banka, dijital şekel için pilot çalışmalarına başladığını doğruladı. Fakat dijital merkez bankası parasının kullanıcılarına nasıl gizlilik sağlayacağı ile ilgili araştırmalara devam ediliyor. Öte yandan dijital şekel projesinin hayata geçip geçmeme konusunda net bir karar verilmedi.

İsrail Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrew Avir ise; “Beş yıl içinde CBDC çıkarmamıza %20 ihtimal veriyordum. Artık daha yüksek ihtimal veriyorum ama bu oran hala %50’nin altında.” dedi. Ayrıca mevcut ödeme sisteminin diğer ülkelere oranla en az 10 yıl geride olduğunu söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish