2019-2020 sezonu Türkiye Süper Lig şampiyonu İstanbul Başakşehir, 2020 sonuna kadar taraftar token’ını piyasa süreceğini duyurdu.

Ülkemizden ve dünyadan pek çok takım kripto piyasalarına ayak uydurarak taraftar tokenlarını çıkarmaya başladı. Dünyaca ünlü spor kulüplerinin yanında ülkemizde de Galatasaray, Beşiktaş ve Tranbzonspor’un ardından son sezonun şampiyonu İstanbul Başakşehir kulübü de Socios platformuna katıldı.

İstanbul Başakşehir taraftar tokenı (IBFK), diğer taraftar tokenları gibi taraftarlara oy hakkı ve ödüller verilmesini sağlayacak.

Yerli ve yabancı pek çok ünlü kulüp taraftar tokenı ile taraftar katılımını arttırmayı amaçlıyor. Taraftarlar destekledikleri kulübün tokenlarını satın alarak ya da çeşitli ödül oyunlarının sonunda kazanarak elde edebiliyor. Elde edilen tokenlar, kulübün geleceği ile ilgili verilecek kararlarda oy hakkı ya da kulüp mağazalarından alışveriş hakkı gibi avantajlar sunuyor.

Blockhain tabanlı token platformu Socios, FC Barcelona, Atletico de Madrid ve Juventus gibi dünyaca ünlü kulüpler ile iş birliği yapıyor. Ülkemizde de Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un ardından İstanbul Başakşehir’de Socios’a katılan spor kulüplerine katıldı. Son yıllarda çok ilgi göre kripto ekonomisi futbol taraftarları tarafından da çok destek gördü. 2020 Haziran’ında piyasaya çıkan FC Barcelona taraftar tokenı 2 saatte içerisinde 1.3 milyon dolar değerinde satıldı.

Ülkemizde çok önemli bir başka spor kulubü Fenerbahçe başkanı Ali Koç’da geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe’nin kendi dijital parası için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu.

Leave a comment

tr_TRTurkish