İsveç devlet güçleri, uyuşturucu satıcısının 36 Bitcoin’in 33’ünü geri vermek zorunda kaldı.

Hapis yattığı süre içinde Bitcoin’in yükselmesi suçlunun 1.5 milyon dolara yakın bir meblağ elde etmesini sağladı. 2 yıl önce yakaladığı uyuşturucu satıcısının 36 Bitcoin‘ine el koydu. Bu meblağnın karşılığı da o dönem 150 bin dolardı.

Savcı Tove Kullberg ise 36 Bitcoin’in İsveç kronu karşılığında olan paraya el konulmasını istedi ve suçlunun BTC’leri İsveç otoritelerinin eline geçti.

Ancak hapiste kaldığı süreçte Bitcoin’nin fiyatında ciddi bir artış yaşandı. İsveçli otoriteler de ele geçirilen Bitcoin’leri açık artırmada satmak istediler. Ancak aradan geçen zaman diliminde 36 Bitcoin’in İsveç korunu paritesindeki karşılığını, bugün sadece 3 Bitcoin sağlayabiliyordu.

Bu nedenle 150 bin dolarlık ücret için sadece 3 Bitcoin’in açık artırmada satılması yeterli oldu. Geriye kalan 33 Bitcoin’in de suçluya geri verilmesine karar verildi. Böyle, uyuşturucu satıcısı bu kişi, hapisten çıktığında küçük bir servet sahibi olacak.

Savcı Kullberg konuyla ilgili şu açıklamada bulundu; “Burada gereken ders alındı. Demek ki, ele geçirilen Bitcoin’lerin değerini Bitcoin olarak tutmak gerekiyormuş. Bitcoin’in o dönemki değerine bakmadan bunu yapmak lazım.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish