İsviçre’nin Lugano şehri işbirliğiyle Tether, Bitcoin ve şehrin kendi token’ı LVGA’yı resmi para olarak kabul etmeyi planlıyor.

Tether, geçtiğimiz günlerde Lugano şehri ile birlikte Lugano’yu Avrupa’nın Bitcoin başkentine dönüştürmek için bir araya geldiğini duyurmuştu. 3 Mart 2022 için planlanan etkinlik bugün gerçekleşti. Etkinliğe Lugano Belediye Başkanı Michele Foletti ve Tether’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı (CTO) Paolo Ardoino katıldı.

Yapılan basın açıklamasında; Lugano vatandaşlarının ve şirketlerin yıllık vergilerini, mal ve hizmetlerini kripto para ile ödemelerinin sağlanabilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Bu tip ödemeler için kabul edilecek olan Bitcoin, Tether ve İsviçre Frangı tabanlı stabil coin’ler için resmi onaylar da alınmış. Lugano’nın dünyada kripto para ödeme ekonomisi uygulayan ilk merkez haline geleceği belirtildi.

Lugano, yerel işletmelerin bu uygulamayı destekleyecek teknolojik altyapıya sahip olup olmadığını test etmek amacıyla; Tether ve diğer servis sağlayıcılarla çalışmaya başlayacak. Tether’e göre, yapılan işbirliği ile Bitcoin, Lugano’da fiili olarak resmi para haline geldi.

26-28 Ekim tarihlerinde Lugano’da “Bitcoin Dünya Forumu” düzenlenecek. Lugano, 62 binin üzerinde nüfusuyla İsviçre’nin en büyük dokuzuncu şehri konumundadır.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish