Dünyayı sarsan korono virüsün en çok yaraladığı ülkelerden birisi hiç şüphesiz İtalya oldu.

Güney İtalya kenti Castellino del Biferno, yerel ekonomiyi korona virüs salgını sürecinde desteklemek adına Ducati adlı kendine ait kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak için start verdi.

Güney İtalya kenti Castellino del Biferno 550 kişiye ev sahipliği yapıyor.  Kentin Belediye Başkanı Enrico Fratangelo, düşüncelerini test etme imkanı bulmadan önce 12 yıl süresince para madenciliği üzerine çalıştı.  

Fratangelo, “Yerel ekonominin durumun etkilerini kaldırabilmesini sağlamak için para madenciliği yapmaya karar verdik. Bu küçük bir ekonomi olacak olsa da, barlar ve publar haricinde hala açık üç-dört şirket mevcut.” diye açıkladı.

Amaç Ekonomiyi Desteklemek

Kripto para Ducati, dağıtımı gerçekleştirilirken vatandaşların ekonomik ihtiyaçlarını baz alınacak ve temel ürünler kullanılabilecek. Oluşabilecek herhangi bir karışıklığı önlemek adına 1 Ducti 1 Euro’ya denk olacak. Belediye meclisi, hükümetten gıda pulu basmak için 5.500 Euro destek ödenek aldı, ayrıca kendi birikimleri de eklenince bu çözümü uygulayabildiler.  

Süreç bütünüyle yerel olarak filigranlı kağıt ile ve virüs tehlikesine özellikle dikkat edilerek yürütülüyor.

 Fotokopi mağazasının sahibi Antonio Lannaocone, şöyle belirtti: “Önce filigranlı kağıt ile başlıyoruz, sonra da kağıdın bir yüzüne idarenin karar verdiği tasarıma göre banknotları basıyoruz. Daha sonra kağıdı lamine ediyoruz, böylece dezenfekte edilebiliyorlar. En sonunda da banknotları kesiyoruz.”

Mağazalar, her iki haftada bir ellerindeki Ducati’leri belediye meclisine teslim ederek eşit miktarda Euro alabilecek.  Yerel para birimi fikri, İtalya’da daha önce 2016 senesinde denenmişti. Güney İtalya şehri Gioiosa birçok sığınmacıya ev sahipliği yapmakta ve salt yerel mağazalarda geçerli, yerel bir para birimi kullanılmakta. “Bilet” olarak adlandırılan bu para birimi, yerel iş yerlerinin çıkarlarını korumaya ve sığınmacılarla yaşanabilecek olası bir gerginliği önlemeye yardımcı oluyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish