İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün düzenlenen TBMM grup toplantısında Artagan projesini açıkladı. Artagan projesinde blok zinciri, kripto paralar ve akıllı sözleşmelere yer verildi.

İYİ partinin TBMM’e sunduğu Artagan projesi, ekonomide ve ticari ilişkilerde dijital dönüşüm amaçlanmaktadır. Bu proje ile finansal kurumlar ve Artagan arasında veri paylaşımı ağı kurulacak. Ve söz konusu ağ üzerinde kredi kartı işlemleri, para transferleri, döviz alım satım işlemleri, menkul kıymet yatırım hareketleri, yurt içi para transferleri, çek-senet gibi vadeli alacak/vereceklerin verileri kapalı devre blokzinciri ile kaydolacak.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamasına göre; Artagan projesi ile para transferleri, altın, gümüş, döviz, hisse senedi ve kripto para yatırımları dijital ortama taşınacaktır. Çek ve senet gibi ileri tarihli ödemeler için kullanılan değerli kağıtlarsa akıllı sözleşmelere dönüşecek.

Akşener Artagan projesini şu şekilde açıkladı;

  • Artagan’ın ilk aşaması, Türkiye’deki tüm para akışını dijital sisteme taşımak.
  • Milletimizden yetkiyi aldığımızda bu hazırlıkları, eş zamanlı adımlarla süratle hayata geçirmek.
  • Tüm bu adımların sonunda nakit para geri alınarak Türkiye’nin nakitsiz topluma geçişinş başlatmak.

Eğer Artagan projesi hayata geçerse ülkedeki tüm mali sistemi denetleyecek. Artagan’ın kim tarafından denetleneceği de ilk akla gelen sorulardan birisi. İYİ Parti Teknolojik Dönüşümden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış; bu soruya birçok yazılım mühendisi ve blokzinciri uzmanıyla birlikte çalışıldığını açıkladı.

Karakış, Artagan’ın birden fazla anahtarla korunacağını da söyledi. Karakış, ”Bir anahtar maliye bakanlığında, bir anahtar TBMM’de, bir anahtar Bankalar Birliği’nde, bir anahtar da belki yönetimde şeffaflığı savunan bir sivil toplum kuruluşunda… Kuvvetler ayrılığını kaç anahtarla tesis etmek isterseniz o kadar anahtar üretebilirsiniz. Bu sistemle kimse milletten gizli iş çeviremeyecek. Veriler yok edilemeyecek, değiştirilemeyecek.” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish