Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ve müzisyen Jay Z, 500 bitcoin ile bir bağış fonu kuruyor. Açıklamalara göre fon, Afrika ve Hindistan’da yapılan bitcoin çalışmaları için kullanılacak.

12 Şubat tarihinde Twitter CEO’su Dorsey 500 BTC’lik yeni bir fon oluşturulacağının haberini vermişti. Jay Z ile kurulan bu fonun yönetiminde, herhangi bir şekilde söz sahibi olmayacaklarını açıkladı. Dorsey daha önce kuruculuğunu yaptığı Square Inc., 2020’de 4 bin 709 adet BTC alıp en büyük BTC rezervine sahip şirketlerden birisi olmuştu.

Güncel kur üstünden değerlendirildiğinde 500 BTC, 23.5 milyon dolara denk geliyor. Jack Dorsey, bu fon Afrika ve Hindistan’da bitcoin çalışmaları için kullanılacağını söyledi. Ancak Dorsey’in açıklamasına göre çalışmalara başlanabilmesi için üç yönetim kurulu üyesine daha ihtiyaç var.

Geçen seneden bu yana, kripto para borsaları teknoloji start-up’larının ve kâr amacı gütmeyen organizasyonların bulunduğu 10’dan fazla şirket bu tarz girişimlerde bulunmuştur. Toplamda bu tarz bağışların tamamı ise 3,5 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor.

tr_TRTurkish