Japonya merkezli JCB ve Mizuhi Bank Blockchain tabanlı dijital kimlik çıkarıyor.

Büyük finans kurumu olan JCB ve Mizuho Bank dijital kimlik sistemlerini kolaylaştırmak için Blockchain ağına geçiyor. Mizuho Bank Blockchain teknolojisine dayalı bir dijital kimlik çıkarabilmek için Japan Credit Bureau (JCB) ile birlikte çalışarak pilot uygulama yapmaya başladılar.

Fujitsu resmi internet sitesinde açıkladığı habere göre Blockchain teknolojisinden yararlanarak bir bulut platformu oluşturup isimleri, adresleri ve işverenleri depolayacaklar. Bu şekilde bu yeni ortak girişim şirketlerin, üye kimlik bilgilerini çok fazla işletme operatörü tarafından güvenli bir şekilde aktaracak. Ancak bu çalışmanın pilot uygulaması dahi neredeyse 4 ay süreceği düşünülüyor.

Aslında Fujitsu, 2019 yılından beri dijital kimlik yönetimi için blockchain teknolojisini kullanıyor. Be sebeple çevrim içi işlemlerde kullanıcı kimlik bilgisinin korunması ve güvenilirliğini değerlendirmek için blockchain tabanlı çözümünü tanıttı. Ayrıca bu araçla birlikte kullanıcıların güvenilirliği puanlama yöntemiyle değerlendirebileceğini belirtti.

JCB, blockchaine dayalı yeni bir B2B ödeme çözümü ne gideceklerini 2019 yılının sonlarına doğru duyurmuştu. JCB şirketi, 2020’nin mayıs ayında, platformu geliştirmek için blockchain tabanlı ticari ödeme sistemini Paystand ortaklığıyla başlattıklarını duyurmuştu. Ayrıca firma sürdürülebilir bir işlem sistemi oluşturmak için Techfund şirketiyle de ortalığı bulunuyor.

Mizuho Financial Group’dan gelen açıklamaya göreyse ödeme ve havale hizmetleri için dijital para birimi platformu başlatacaklarına dair söylentiler var.

tr_TRTurkish