Japonya Merkez Bankası’nda görevli hükümet yetkilisi Hideki Murai; CBDC çalışmalarının hızlandığını ve 2022 sonu itibariyle her şeyin netleşeceğini ve tüm finansal endüstriyi yeniden şekillendireceğini açıkladı. 

Japonya dijital para (CBDC) çalışmalarına Çin, Fransa, Rusya gibi ülkelerin ardından nisan ayında başlamıştı. Japonya’da iktidarda olan Liberal Demokrat Parti’nin üyesi olan ve dijital paralar üzerine verilen konferansı yöneten Hideki Murai; 2022 itibariyle çok daha net bir plana sahip olacaklarını söyledi. Özellikle Japonya CBDC’sinin hangi tasarımda olacağı ve nasıl özelliklerinin olacağı konusunda; kısa süre içinde net bir fikre sahip olacaklarını belirtti. Ayrıca Murai, CBDC’lerin nasıl çıkarılacağı ve finans kurumları üzerindeki etkilerini tartıştıklarını belirtti.

Müşteri veri ve bilgilerinin Japonya Merkez Bankası (BoJ) kontrolüne geçmesiyle; ticari bankaların bu durumdan yararlanabileceğini belirten Murai, bu konudaki düşünceleri; “Eğer BoJ, CBDC çıkarırsa Japon ödeme sistemi ve finansal kurumlar bundan büyük fayda sağlarlar. Yaratılacak olan CBDC, Japonya’nın tüm finansal endüstrisini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip…” şeklinde ifade etti.

Hükümet yetkilisi Hideki Murai; Çin’in dijital yuan denemeleri hakkında; “Dijital yuan çalışması başarılı olur ve turistler tarafından sürekli olarak kullanılan para haline gelirse. Tüm bunların üstüne ticari ödemeler için de kullanılırsa, o zaman doların güvenli liman statüsü azalır. Dolar ile yuan arasındaki ilişki değişmeye başlayacaktır.” dedi.

BoJ yetkilisi Kazushige Kamiyama nisan ayında; doların küresel para birimi rolünün kolay yıkılmayacağını ve dijital yuanın, dolara tehdit olamayacağını söylemişti. Geçtiğimiz ay Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda; “Bitcoin’i volatilitesinden dolayı eleştirmişti. “Çoğu işlem spekülatif ve volatilite abartılı şekilde yüksek.” Bu nelende sabit koin’ler çok daha iyi yorumunda bulunmuştur.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish