Japonya dijital parayı daha yaygın hale getirmek için yaklaşık 30 şirket ile dijital yen çalışmasına başladı.

Japonya, dijital para kullanımını yaygınlaştırmak için Japonya Merkez Bankası (BoJ) destekli dijital para (CBDC) çalışmalarına hız verdi. Merkez Bankası (BoJ), Japonya’nın dijital merkez bankasının 2021 nisan ayında çalışmalara başlayacağını bildirmişti. Japonya Merkez Bankası’nın yayınladığı bir raporda, gelecekteki ‘dijital yen’in toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak ödeme sistemlerini destekleyen ve katkı sağlayan bir para birimi olacağı belirtildi.

Reuters haberine göre, ortak bir ödeme platformu oluşturmak için Japonya’nın önde gelen üç bankası ile aracı (broker) kurumlar, telekomünikasyon şirketleri ve kamu ve özel sektörde bulunan bazı gruplar bir araya gelerek dijital yen çıkartmak için çalışmalara başlanacağı açıklandı.

Dijital yen çalışmalarının başında ise eski Japonya Merkez Bankası yöneticisi Hiromi Yamaoka olacak. Yamaoka, çalışmalara dair “Japonya’daki dijital ödeme platformları nakit para platformlarını geçebilecek kadar güçlü bir etkisi yok. Biz de silo tipi platform oluşturmak yerine tüm ödeme platformlarında karşılıklı olarak uyumlu olabilecek şekilde sistem oluşturmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yamaoka açıklamasına göre, bu dijital yenin dağıtımı özel bankalara ait olacak ama diğer kurum veya kuruluşların da yeni dijital parayı kullanabilmesi için bazı görüşmelerin de yapılabileceği düşünülüyor. Daha önce Japonya blockchain tabanlı dijital kimlik girişimde bulunmuştu. Dijital yen projesi ise tüm dünyada farkındalığın arttığını gösteren bir gelişme olarak düşünülüyor.

tr_TRTurkish