Son zamanlarda teknoloji liderleri ve bazı ülkeler tarafından baskı altına alınan yapay zeka ve OpenAI‘a Japonya sahip çıktı. Japonya, OpenAI‘ı gizlilik ve siber güvenlik konularında soru işaretlerinin giderilmesi halinde sistemlerine dahil etmeyi planlıyor.

OpenAI, son zamanlarda çeşitli ülkeler ve pek çok teknoloji lideri tarafından birtakım yasaklara maruz kalıyor. Japonya ise her şeye rağmen bu süreçte OpenAI‘a destek veren ülke oldu.

Japonya’nın Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, yaptığı açıklamada, ülkenin OpenAI‘ın ChatGPT sohbet robotu gibi yapay zeka (AI) teknolojisini, gizlilik ve siber güvenlik sorunlarının ele alınması koşuluyla hükümet sistemlerine dahil etmeyi düşüneceğini belirtti.

Matsuno yaptığı açıklamada gizlilik ve siber güvenlik endişelerinin giderilmesi durumunda Japon hükümeti, OpenAI teknolojisinin devlet tarafından benimsenmesini değerlendirecek.

Japonya, OpenAI’ın destekçisi mi olacak

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüşme sağlayan OpenAI CEO’su Sam Altman, OpenAI’ın Japonya’da bir ofis açma ve Japonca dil hizmetlerini artırma konusunu değerlendirdiğini belirtti.

Altman, Tokyo’da gazetecilere yaptığı açıklamada Japonya‘da çok daha fazla zaman geçirmek, yetenekli insanlarla etkileşime girmeyi ve Japon halkı için “harika” bir şey inşa etmeyi umduklarını belirtti.

Buna ek olarak OpenAICEO’su, Japonya’da yapay zeka teknolojisinin benimsenmesinin oldukça şaşırtıcı olduğunu da dile getirdi.

Ayrıca Altman, OpenAI modellerinin Japon dili ve kültürel farklılıkları konusundaki yeterliliklerini artırmak için çalışmalara başlayacaklarının da dile getirdi.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish