Batılı ülkelerdeki Rus oligarkların kripto para kullanımına ilişkin endişeler Japonya’ya da sıçradı. Hükümet yetkililerinden gelen açıklamalarda; ülkede döviz ile döviz işlemleri yasasının yeniden gözden geçirilerek değişikliklerin yapılacağı belirtildi.

Rus oligarkların Batı yaptırımlarını delmemesi için harekete geçen ülkelere Japonya eklendi. Hükümet kabinesi lideri Hirokazu Matsuno, bugün yaptığı açıklamada; hükümetin döviz ve döviz işlemleri yasasında değişiklik yapacağını belirtti. Matsuno, Rusların dijital varlıklar vasıtasıyla yaptırımları delmemesi için böyle bir hamle yapacaklarını ifade etti.

Başbakan ve Maliye Bakanı da Konuştu

Bugünkü parlamento toplantısında Japonya başbakanı Fumio Kishida; ilgili kanunun değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Kishida’nın bu açıklamasının, geçen hafta Belçika’da katıldığı G-7 zirvesinden dönüşünde gelmesi de dikkat çekti. Ülkenin maliye bakanı ise Reuters’e yaptığı açıklamada; değişiklik için görüşmelerin sürdüğünü ancak daha fazla detay veremeyeceğini ifade etti.

“Bankalar gibi kripto para borsaları da kontrol edilecek”

Konuyla ilgili konuşan Japon araştırma ve teknoloji şirketi Mizuho’nun başekonomisti Saisuke Sakai de yaptığı değerlendirmede değişikliğin muhtemelen kripto para borsalarını da kapsayacağını ifade etti. Ayrıca bu borsaların bankalar gibi denetleneceğini ve müşterilerin Rus bağlantılı işlemler yapıp yapmadıklarının belirleneceğini de dile getirdi.

Bu ayın başlarında da, Japonya’nın mâli regülatörü, ülkedeki yaklaşık 30 kripto borsasına, yaptırım hedeflerinin varlık işlemleri yapmaması yönünde uyarı göndermişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish