ABD Başkanı Biden, kripto para dünyasında aylardır tartışılan; kripto paraların vergi raporlaması konusunda bazı maddeler içeren trilyon dolarlık altyapı tasarısını imzaladı.

Söz konusu tasarı, Biden imzalamadan önce Temsilciler Meclisi’nden 206 ret oyuna karşılık 228 kabul oyuyla geçmişti. Tasarı, özellikle aracı tanımı nedeniyle kripto para sektöründen ciddi eleştiri aldı.

Sektörden birçok kişi, tasarının hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da bu haliyle geçmemesi için önemli bir mücadele verdi. Ancak yasa kapsamında, kripto para işlemlerinden alınacak vergiyle birlikte 1.2 trilyon doların 28 milyar dolarlık kısmı finanse edileceği hedefleniyor.

Tasarıda oldukça geniş kapsamlı olarak yazılan aracı tanımı; sadece kripto para borsalarını değil, madencileri de kapsıyor. Bu geniş kapsamın yasaya uyumluluk konusunda sorunlar çıkaracağı öngörülüyor. Öte yandan vergi toplayıcı kurum IRS’in yasadaki maddeyi nasıl yorumlayacağı çok önemli. Bu nedenle ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımlayacağı yönetmeliğin belirsizliği ortadan kaldırabileceği belirtiliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish