Bitcoin’in Gerçek Değeri Bu Fiyat!

JP Morgan, Bitcoin ticareti ile uğraşmayabilir veya müşterisine kripto para için özel hizmetler sunmayabilir fakat şirket  yeni olan Bitcoin piyasasını arada bir analiz etmekten geri durmuyor. JP Morgan yapılan analizlerin sonucunu yakın zamanda açıkladı. 22 Mayıs tarihinde JP Morgan Bitcoin madencilik sahnesinin halving (yarılanma) analizini içeren bir rapor yayınladı. Finans  analistleri, Bitcoin’in içsel değerini analiz ettikleri sırada BTC’nin “halving’in sonrasında içsel fiyatın % 25 altında” ticaret yaptığını tespit etti. JP Morgan’ın bulduğu gerçek fiyat, bir BTC madenciliğinin ortalama maliyeti ile elde edildi. Analistler, kripto para biriminin gerçek değerinin altında olmasından somut işaretler elde edilemeyeceğini öne sürerken, bazıları ise BTC’nin sonuçta bu fiyatı yakalayacağını düşünüyor.

Bitcoin’in Gerçek Değeri  11.500 Dolar

JP Morgan analistleri, Bitcoin’in gerçek değerinin 11.500 dolar dolaylarında olduğunu dile getiriyor.  Bu mevcut piyasa fiyatının 2.500 dolar üzerinde. Bu fiyat çok uzak görünse de bazı analistlere göre, temel eğilimler sebebiyle elde edilebilir. Blockchain firması  Santiment, 21 Mayıs’ta Bitcoin’in Ağ Değeri ile  İşlemler Oranı’nn (NVT) “sağlıklı” kaldığını ve son yaşanan düşüşe rağmen fiyatların kısa süre içinde daha yüksek düzeylere çıkabileceğini belirtti. Santiment konuya yönelik şunları dile getirdi:

“BTC’nin bugün %4-4’lük hafif düşüşüne rağmen, NVT’si sağlıklı görünüyor ve modelimiz yarı yükseliş sinyali gösteriyor. Bitcoin ağında işlem gören benzersiz Token miktarı fiyat seviyelerine göre, Mayıs ayında  ortalamanın  biraz üzerindedir.”

Kripto para birimi ve Blockchain yatırım fonu olan BlockTower Capital, BTC’deki, iyimserliğini tekrardan dile getirdi. Firma bir notta BTC için “ makro dava”nın daha önceden bu kadar belirgin olmadığını belirtti.  İyimser bakış açısını merkez bankalarına artan güvensizlik ve devam eden hastalıkların ortasında dünyanın dijital teknolojileri benimseyip içselleştirmesi ve ekonomiler çöktükçe artan jeopolitik gerilimler gibi birçok  duruma bağladı.

JP Morgan, Bitcoin ve Kripto Para Ekosisteminde Hamle Yaptı

JP Morgan’ın Bitcoin üzerine en son yayınladığı raporu, firmanın bankacılık bölümü olan JPMorgan & Chase’in “yerli kripto” müşterilere ilk kez hizmet vermeye başlamasıyla geliyor. Wall Street Journal tarafından on gün önce, banka müşterilerine hizmet vermek adına Bitcoin borsaları Coinbase ve Gemini Trust’la anlaştığını bildirdi. Banka Nisan ayı içerisinde hesapların açıldığını, onaylandığını ve hesap aracılığıyla yapılan işlemlerin daha yeni başladığını belirtti:

“Banka, firmalara nakit yönetimi hizmeti veriyor ve borsaların ABD merkezli müşterileri için dolar bazlı işlem yapıyor.”

Galaxy Digital’in CEO’su ve Goldman Sachs’ın eski bir ortağı olan Mike Novogratz’a göre,  yayınlanan bu haber büyük bir anlaşmanın göstergesi. Wall Street yatırımcısı, firmanın  kripto para birimi müşterilerini kabul etmesinin “geleceğin kripto para birimlerini, dijital varlıkları ve Blockchain tabanlı sistemleri içereceğini kabul etmesinin” bir işareti olduğunu dile getirdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish