Küresel yatırım bankası JPMorgan geçen günlerde açıklama yaptı. Ethereum hakkında konuşan Morgan; Ethereum’u, NFT pazarında rakipleri karşısında güç kaybettiğini belirtti.

Yaşanan yoğunluk ve yüksek işlem ücretleri, NFT uygulamalarında diğer blok zincirlerin ön plana çıkmasına neden olduğunu ifade ettiler. Ayrıca kullanıcıların daha düşük işlem ücreti sunan ağlara geçmeye başladığını da eklediler.

Şirketin kıdemli analisti Nikolas Panigirtzoglou, son dönemdeki işlem ücretlerine dikkat çekti. Ağ üzerinde oluşan yoğunluğun NFT alanına zarar verdiğini de ekledi. Bu nedenlerden dolayı analistler, Ethereum’un NFT piyasasında, yılın başında %95 olan payının %80’e düştüğünü belirtiyor. Uzmanlar konu hakkında şu ifadeleri kullandılar;

NFT uygulamaları üzerinde meydana gelen bu olumsuzluklar aynı zamanda DeFi uygulamalarında da yaşanmaya başladı. Bu da Ethereum’dan kaçışlara neden oluyor.

Ayrıca Ethereum ağından kaçan kullanıcıların özellikle Solana ağını kullanmaya başladığı belirtildi. Bu durum Ethereum’un pazar payının düşmesi anlamına geliyor.

JPMorgan raporuna göre Solana, Avalanche, Wax veya Tezos gibi yeni blok zincirler daha düşük işlem olanağıyla NFT geliştiricilerini çekiyor. Ancak JPMorgan’a göre kullanıcıları en çok çeken blok zincirlerin başında Solana var. Bank of America da yakın zamanda Solana’nın Ethereum’dan pazar payı alabileceğini ve dijital varlık ekosisteminin Visa’sı olabileceğini düşünüyor.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish