Analistler, Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesinden %20 düşmüş olabilir. Ancak bu durum avantaja dönüştürülerek dipten satın almak için altın bir fırsat olduğu savunulmaktadır.

Kara Cuma, Bitcoin ve birçok altcoin altı haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Bu nedenle bu yıl kara cuma kripto para evreninde adının hakkını veriyor.

ABD dolarının yol açtığı bir gecelik satış ve yeni bir koronavirüs varyantının makro piyasaları sarsmasının ardından BTC/USD 54 bin dolar civarında işlem görüyor.

Ana akım medya düşüşü vurgularken, diğerleri endişeli değil – mevcut fiyatlar tartışmalı bir şekilde altın bir giriş fırsatı sunuyor.

Analistler , Bloomberg yayının başlangıçta Bitcoin’in ayı piyasasına girdiğini söyleyen makale ile dalga alay etti. Kısa vadeli hedeflerle ilgili, popüler tüccar ve podcast sunucusu olan Scott Melker; daha düşük seviyelerden satın alma beklentisi içerisinde olan kişileri devam etme konusunda şu şekilde uyardı; “Görünüşe göre hepimiz 53K’yı görmek istiyoruz, bu da genellikle; 53.5K’da önden koşacağımız veya doğrudan nükleer bomba fiyatları ile HFSP olduğumuz anlamına geliyor.” 

Satışın henüz bitmediğine dair bir işaret olarak, 700 milyon dolara yaklaşan 24 saatlik tasfiyeler gösterildi. Buna rağmen borsalardaki fonlama oranları yüksek kalmaya devam ediyor .

Öte yandan Melker, virüs sarsıntısı sayesinde ABD doları ile Bitcoin arasındaki olağandışı korelasyona dikkat çekti. Bununla birlikte, Bitcoin’in gücünü beslemekten çok uzak. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin makro piyasalar ve ABD doları para birimi endeksi (DXY) ile yavaş yavaş yükselmektedir.

Bitcoin’in daha fazla kayıp yaşamasını engelleyen 53 bin dolarlık ağır alıcı desteği gerekmektedir. Bu da Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değerine karşılık gelmektedir.

Kasım 2020’nin sonlarında BTC/USD yaklaşık 16 bin 400 dolara düştü. Fakat takip eden üç yıl içinde ilk kez 20 bin doları kırdı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish