Kazakistan hükümeti kaçak çalışmaların önüne geçmek için kripto para madencilerinin daha sıkı denetlenmesini istiyor.

Astana Times tarafından açıklanan bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, geçtiğimiz ay Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev ile yaptığı görüşmede yasa dışı şekilde faaliyet gösteren kripto para madencilerinin tespit edilmesini istedi.

Kazakistan’da yasal şekilde çalışmalarını sürdüren elli kripto para madencisi var; ve Enerji Bakan Yardımcısı Murat Jurebekov, bu madencilere herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceğini belirtti.

Enerji Bakan Yardımcısı Jurebekov, son 10 ay içerisinde ülkedeki enerji tüketiminin yaklaşık %8 oranda anormal bir artış gösterdiğini belirtti. Bu artıştan sorumlu olarak kaçak madencileri tutan hükümet, bunun önüne geçebilmek için bazı önlemler almaya karar verdi.

Enerji Bakanı Mirzagaliyev, enerji tüketimini kontrol altına alabilmek adına her bir madencilik tesisine 1 MW’lik, sektörün tamamına ise 100 MW’lik bir tüketim limiti getirilmesi için geçen ay öneride bulunmuş, bu öneri sektör paydaşları arasında olumsuz yankılanmıştı.

Aktarılan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Tokayev; söz konusu yeni mevzuat çalışmalarının hızlandırılması için talimat verdi. Kazakistan, kripto para madenciliğini geçen yıl yasallaştırdı. Madenciler 2022’nin başından itibaren kWh başına normale göre fazladan 1 tenge (0,023 lira) ödeme yapacakları tarifeye tabi tutulacak.

Kazakistan Blokzinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Ulusal Birliğinin araştırmalarına göre kripto para madencileri; ülke ekonomisine beş yıl içerisinde yıllık 1.5 milyar dolar katkı sağlayabilir.

Çin’in Bitcoin (BTC) madenciliğine getirdiği yasakların ardından Kazakistan global pazardaki payını büyüttü. Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre de aylık ortalama hash oranı %18,1’ine ev sahipliği yapıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish