Kazakistan Blokzinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği tarafından aktarılan bilgilere göre; Astana Uluslararası Finans Merkezine (AIFC) kayıtlı olan yerli kripto para borsaları, vatandaşların banka hesaplarından kripto para işlemi yapabilmeleri için yerel bankalar ile bir yıl boyunca pilot çalışması yapacak.

Yerel yayım organı olan Хабар 24 aktardığı bilgilere göre; Astana Uluslararası Finans Merkezine kayıtlı kripto para borsaları ile ülkedeki ikinci kademe bankalarla iş birliği yapacak. Henüz hazırlık aşamasından olduğun için bankaların isimleri netleştirilmemiş. Ancak Kazakistan’daki bankacılık sektörü, iki aşamalıdır. Şöyle ki en üst düzeydeki birinci kademe Kazakistan’ın milli bankası; ikinci kademede ise özel sektöre ait bankalar yer almaktadır.

Söz konusu bankalar müşterileri, pilot çalışması kapsamındaki hesaplarına para transferi yapmak; kripto para almak ve anlaşmalı borsada çeşitli işlemler yapabilecek. Yatırımcılar, bu işlemlerden elde edecekleri gelirleri banka hesaplarına itibari para olarak aktarabilecek. Ayrıca bu işleme bankaların aracılık edeceği açıklandı.

Bir yıl sürrecek çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar üstünden bir değerlendirme yapılacak. Uzmanlar, bu çalışmanın sonunda ülkedeki kripto para düzenlemelerinin hafifleyeceğini düşünmekte. Blokzinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği Kamu Kurumları ile İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Koordinatörü Sergey Putra; düzenlemelerin iki ana faydasının olacağını söyledi.

Putra, Kazakistan’da Çin’in aldığı kararlar sonrası büyüyen madencilik sektörünün ülkeye yatırım çekebileceğini; bu sayede istihdam sağlayabileceğini açıkladı. Buna ek olarak kripto para işlemlerinin resmileştirilmesi, insanları dolandırıcılardan koruyabileceğini belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish