Dijitalleşme hedefleriyle ön plana çıkan ülkeler toplu organizasyonları büyük bir fırsat olarak görmeye başladı. Çin de bu amaçla dijital yuanı piyasaya sürmek için Kış Olimpiyatları’nı tercih etti.

Çin, Pekin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları sırasında dijital yuanı kullanıma sundu. Dijital yuanın piyasaya sürülmesi, yabancı sporcuların ve seyircilerin bu para birimini ilk kez kullanmalarına olanak sağladı.

Bank of China, yakın zamanda yaptığı açıklamasında, olimpiyatta bir uygulama veya dijital yuan depolayan fiziksel bir kart ile ziyaretçilerin kullanım kolaylığı elde edebileceklerini belirtmişti. Belli sporcuların ise e-cüzdan işlevi gören, yalnızca hizmet ve mal alımında ödeme yapmak için kullanılacak bir bilekliği olacağını eklemişti. Seyirci ve kullanıcılara dijital yuan tecrübesi yaratma hedefi olan Çin, Pekin Olimpiyatlarını fırsata dönüştürmeye başladı.

Çin kripto paralara ve madenciliğe kapsamlı bir yasak getirene kadar kripto paralara ev sahipliği yapmıştı. Bu yasakların ardından ise; Çin Merkez Bankası e-CNY adlı bir dijital para birimi başlattı. Bu para birimi pilot çalışmalara hatta günlük yaşamda deneme amaçlı da kullanılmaya başladı.

Ülke genelinde bir yılı aşkın süredir devam eden pilot projelerin ardından, dijital yuanın Kış Olimpiyatları ile denizaşırı tüketicilere yönelik küresel tanıtımı yapıldı. Bu durum Çin’in uluslararası ticareti artırma ve yabancı yatırımcı çekme çabalarında önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Ayrıca, yetkililer, yabancı turistlerin olimpiyatlar sırasında dijital yuanı harcamasını kolaylaştırmak adına prosedürleri kolaylaştırdı. İnsanlar yerel bir banka hesapları olmasa bile dijital yuan cüzdanları oluşturabiliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish