Koin yakma işlemi nedir; kripto para sisteminde oldukça yaygın olan “Koin Yakma İşlemi”, elde olan kripto paraların belirli bir kısmının kalıcı bir şekilde dolaşımdan çıkarılması anlamına gelir.  Çoğunlukla koin’in geliştiricileri tarafından uygulanan bu yöntem, mevcut tokenlerin bir kısmı “yakılır”, yani kasıtlı bir şekilde dolaşımdan çıkarılır.

Peki koin yakma işlemi neden yapılır;  bu sorunun birden fazla sebebi bulunmamaktadır, ancak en sık kullanım sebebi deflasyon oluşturmak, yani birim fiyatı artırmaktır.  Koin yakma işlemi bütünü ile kripto paraya ait bir uygulamadır. Geleneksel para birimlerinde “yakma” işlemi gerçekleşmez. Kurun dengesini sağlamak amaçlı merkez bankalarının izledikleri farklı finans uygulamaları vardır. Koin yakma işlemi, benzetecek olursak halka açık şirketlerin yatırımcılarından hisselerini geri almalarına benzer. Bu yöntemde mevcut kağıt miktarı azaltılarak değer arttırılabilir. “Coin burn” işlemi salt birim fiyatı artırmak için değil, farklı amaçlar doğrultusunda da uygulanabilmektedir.

Koin Yakma İşlemi Nasıl Yapılır?

Oluşturulan koinler yok edilemez, fakat kullanılamayacak hale getirilebilirler. Bunu yapabilmek için de koinleri geri dönüşü olmayan adrese göndermek yeterlidir. Koinlerin  kullanımlarını engellemek, dolaşımdan tamamen çıkmasını sağlamak için “eater address” yani, geri alınamaz adresler bulunmaktadır. Private key (Özel anahtar) bilgisi olmayan bu adrese gönderilen koinlere bir daha ulaşılamaz.

Koin Yakma Neden Gereklidir?

Nasıl ve ne biçimde gerçekleştirildiğine bakılmaksızın koin yakma işlemi deflasyonist bir mekanizmadır. Projelerin çoğu düzenli değer artışı sağlamak ve traderların coin’lerini ellerinde tutmalarını teşvik etmek için yapar. Elde bulunan mevcut arzı azaltarak her koinin değerini  artırmak ilk akla gelendir. Teorik olarak, dolaşımda daha az para olacağından her tokenin değeri daha fazla olacağı varsayılır. Bu nedenden dolayı Bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto para sınırlı arza sahiptir.

Projeler, hayali bir biçimde musluk açar gibi token arzını artırabilir veya düşürebilirler. Bu sayede  fiyatı dengeler, Binance’in periyodik yakma işlemi de, ICO’ların proje tamamlanınca tokenlerini yakması da buna bir örnektir.  Koin yakma işlemi bazı durumlarda hata düzeltme için de gerçekleştirilir. Bazı projelerde ise istenmeyen işlemlerden kaçınmak ve güvenlik katmanı oluşturmak için koin yakılır. Söz gelimi Ripple, aşırı yükleme ve DDoS saldırılarına karşı sistemi korumak için her işlemden ücret alır ve bunları yakar.

tr_TRTurkish