Kongre üyesi Brad Sherman, dün yeni bir yasa tasarısı sundu. Sherman aralık ayı başında ABD Kongresi’ndeki Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında yaptığı sert ve mantık dışı yorumlarla ön plana çıkmıştı. Halka açık kayıtlara göre Sherman, Batı dünyasının uyguladığı yaptırımları aşma amacıyla kripto para kullanımına değindi. Bu tarz işlem yapanlara karşı da fazladan yaptırım uygulanmasını talep ediyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve Rus’lara uygulanan sert yaptırımlar devam ederken, bu yaptırımların kripto para işlemleriyle aşılabileceği iddiaları da çok konuşuldu. Konuyla ilgili kripto para karşıtlığıyla bilinen ABD Kongre üyesi Brad Sherman ise yeni bir yasa taslağı sundu. Kongre’nin resmi internet sitesinden yayımlanan yasa taslağında ise; çok az detay verilmesi ve Sherman dışında başka hiçbir katılımcı olmaması da dikkat çekti.

Yasa taslağının resmi başlığında “Yaptırımlara tâbi olan Rus kişilerin, bu yaptırımları delmek için kripto para kullanımına ilişkin yaptırımlar ve diğer amaçlar için yaptırım uygulamak” yazıyor. 

Bir başka kripto para karşıtı olan Kongre üyesi Elizabeth Warren da, Rus vatandaşlara yönelik kripto para yaptırımlarını da içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak taslağın ne zaman sunulacağına dair net bir bilgi yok.

“Kripto Para ile Yaptırımlarımızdan Kaçıldığını Görmedik.”

Rusların yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullanmaları konusunda ilişkin geçen hafta, Mali Suçları Uygulama Ağı bir açıklama yapmıştı. Kurum yöneticilerinden Him Das, “Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan yaygın bir şekilde kaçıldığını görmedik” demişti.

Finansal Hizmetler Komitesi Toplantısında Sherman Tepki Toplamıştı

Bilindiği üzere ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi’nde Aralık ayı başında çok önemli bir kripto para toplantısı düzenlenmişti. Endüstrinin önemli isimleri burada Kongre üyelerinin sorularını yanıtlamıştı.

Kongrede Sherman, “Bitcoin’in yerini Ethereum alabilir. Ethereum’un yerini de DOGE, onun yerini de Hamster coin alabilir.” sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Ayrıca Sherman 2019 yılında da kripto paraların tüm ülkede yasa dışı ilân edilmesini öneren de bir yasa tasarısı sunmuştu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish