Kripto Kart İle Alışveriş Mümkün Mü?

Kripto kart ile alışveriş mümkün mü? Bu sorunun cevabını çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Küresel çapta yoğun bir şekilde kullanılan kripto kartı sistemi, Türkiye’de nasıl ilerliyor?

Kripto para sistem, son zamanlarda öne çıkan, güncel ve merkeziyetsiz bir ekosistem olarak oldukça fazla ilgi görüyor. Ek olarak kripto ekosistemi, geleneksel enstrümanları da bünyesinde topluyor. 

Kripto tarafında geleneksel enstrümanlarda, banka ve kredi kartları detayı beliriyor. Kredi kartı terimi ilk olarak 1887 yılında Edward Bellamy’nin bir romanında kullanıldı. Aradan geçen uzun yılların ardından, 1949 yılında, Diners Club, seyahat ve eğlence için kullanılabilen ilk kredi kartını geliştirdi. Kredi kartları çok uzun yıllardır kullanılmaya devam ediyor. Bu geleneksel yapı, blok zincir teknolojisine odaklanan kripto ekosistemine de dahil olmuş durumda.

Bazı önemli kripto para borsalarının kripto kartı var mevcut. Ek olarak Gemini borsasının da sahip olduğu bir kredi kartı yer alıyor. Ancak, bazı borsalar kripto kredi kartı sunarken, bazıları sadece banka kartı hizmeti sunuyor. 

Bir Gemini Kredi Kartı sahibi, kartı ile Gemini hesabına doğrudan para yatırabiliyor. Ek olarak aylık ekstrenin kesilmesini dahi beklemeden ödüller alabiliyor. Bazı şirketler, kart sahiplerine ödüller sunarken, bazılarında bu hizmet sunulmuyor.

Kripto kartları, aynı birer kredi kartı gibi çalışıyor. Bu nedenle, hesap ekstresinin düzenli ödenmesi gerekiyor. Aksi halde faiz ya da gecikme ücreti ödenebiliyor. Genellikle işlemler Amerikan doları üzerinden olsa da bazı kartlar, ilişkili hesaptan kripto para birimleriyle de alışverişe imkan sağlıyor. Global tarafta yoğun bir şekilde kullanılan kripto kartı sistemi, Türkiye’de nasıl işliyor?

Türkiye’de kripto kartı ve prosedürler nasıl işliyor?

Türkiye’de kripto kart adımı borsalar tarafından sağlandı. Ünlü bir kripto borsasının parayla ödeme kartı, ile kullanıcılar hesaplarındaki kripto paralar ve TL’ler ile alışveriş yapmasına olanak sağlamayı amaçladı. Ancak, TCMB’nin açıklanan kararı sonrası borsa  cephesinde bu proje askıya alındı.

16.04.2021 tarih 31456 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ve 31.04.2021 tarihinde yürürlüğe giren “ÖDEMELERDE KRİPTO VARLIKLARIN KULLANILMAMASINA DAİR YÖNETMELİK“ ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI’NIN 2021-17 no’lu basın duyurusu gereği, Türkiye’de kripto paralar ödeme aracı olarak kullanılamıyor.

Sonuç olarak;
Türkiye’de ise TCMB’nin Nisan 2021 tarihli yönetmeliği dolayısıyla bu hizmeti kullanmak henüz mümkün değil. 
Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish