Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, yerli kripto para borsaları hakkında açıklamada bulundu. Ertem, sermaye yeterliliği ve lisanslama konusuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, konuk olarak katıldığı CNN Türk’de Türkiye’deki kripto para regülasyonlarını ve bu hafta yaşanan Thodex olayını değerlendirdi. Merkez Bankası yönetmeliğinin ön düzenleme olduğunu söyleyerek bunun devamının geleceğini belirtti.

Herhangi bir devlete bağlı olmayan kripto paralara para denemeyeceğini söyleyen Ertem; en kısa sürede regüle edilmesi için çalışıldığını açıkladı. Ayrıca kripto para borsalarının dikkatini çekecek şu açıklamaları yaptı.

“Kripto para borsaları var. Belli denetim ve güvence vermeye yönelik olması gerekiyor. Platformlarla ilgili düzenleme yapılması lazım. Merkez Bankası, para yerine kullanılmasını yasakladı. Aracı kurumlardan para transferinin önüne geçti. Son olayda ortaya çıkarıyor ki, bunların sermaye yeterlilikleri, lisanslamaları olması lazım.

Bu konuda ilgili kurumlarımız MASAK, SPK, Merkez Bankası gibi bunun üzerinde çalışıyorlar. Reform programımızda da var. Çalışmalar bittiğinde bunun hukuki bir üst yapısı olmuş olacak. Yatırımcılar belki böyle güvende olabilir.

Bunların en kısa sürede yapılması için çalışılıyor. Bütün dünyada da bu hızla ilerleyen bir sistem olduğu için küresel bağlamda da değerlendirmek gerekir. Ve elbette hukuki çerçevenin buna göre paralellik arz etmesi gerekiyor.”

Ertem, kripto para borsası Thodex ile ilgili oluşan mağduriyetinin incelenmeye devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Thodex’e yatırılan paralarla ilgili, ”Paraların geri alınma durumu iktisatçı ve hukukçuların bileceği bir iş. Yatırılan paraların devlet güvencesi yok. Şifreler yatıranların elindeyse, cüzdanlarına ulaşmaları konusunda sorun yaşamazlar. Şifreler borsaların da elindeyse yatırımları konusunda endişe etmeleri gerekir diye düşünüyorum” şeklinde açıklama yaptı.

tr_TRTurkish